| ThinkDifferent a întrebat:

Am un router wireless si vreau sa mearga si internetul pe calculator dar si wirlessul. Am pus cablul de internet in router ca sa mearga pe telefon si am pus bagat si un cablu ca sa mearga si calculatorul dar nu merge pe calculator internetul din router dar asa simplu din cablul de internet merge daqr din cablul routerului nu! Ce sa fac? Funda! (P.s nu am stiut sa explic asa bine)

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Trebuie confiruat router-ul, de asta nu merge. Ce router ai si de la cine ai internet, ca sa iti explic ce si cum.

| ThinkDifferent explică (pentru sltlp):

Cum il configurez? Am de la rds si routerul e Asus-RT-N12E

| sltlp a răspuns:

CIteste mai intai, apoi executi.
Deconectezi internetul de al pc-ul unde e pus acum. Apoi, dupa ce ai deconectat, iei router-ul, si in WAN(ai la porturile din sapte de la router) pui cablul de la rds. In pachet cu router-ul a mai venit unn cablu, pe care il pui de la LAN1(router) la pc. Spoi bagi router-ul in priza si astepti 3 minute sa se initializeze. Dupa, te uiti sub router. O sa gasesti un username, o parola si o adresa de forma(192.168.1.1). (optional: daca nu gasesti adresa, deschizi cmd-ul si scrii ipconfig. O sa gasesti adresa de care zic eu acolo http://www.home-network-help.com/images/ipconfig-command.jpg anume la default gateway. totusi username-ul si parola le ai pe eticheta de sub router).
Deschizi internetul si intrii(aacolo unde scrii pe ce site vrei sa mergi) scrii 192.168.1.1 sau ce adresa ai gasit tu. Dai enter, o sa ceara utilizator si parola. Le scrii.
O sa iti incarce o pagina. Pe stanga, ai advanced settings. Dai acolo. O sa apara o lista sub advanced settings. De acolo alegi WAN. NU modifici nimic in plus decat ce zi eu. La WAN Connection Type schimbi si alegi pppoe. Si mai jos, ai: Account and Detailed Connection Setting
User Name
Password
Cauti foaia de la rds unde e scris ce username si parola ai(nu cele de sub router) si le treci acolo exact. Dupa, de jos din pagina dai apply. Astepti 2 minute sa aplice.
Dupa, mai sus tot la advanced settings ai Wireless. Dai acolo. La ssid daca vrei sa schimbi, schimbi numele retelei wireless. Mai jos ai Authentication Method. Dai acolo, alegi wpa 2 personal. Si o sa pui o parola la WPA Pre-Shared Key. Dai apply, si asta e tot.

| sori88 a răspuns:

Trebuie sa configurezi routerul ca sa ai net pe calc si wifi