| Stoica_Claudiu_Daniel_1985 a întrebat:

Salut TPU,
Am un Salus T105RF, care a mers... mult, adica aprox 10-12ani. Insa deodata receptorul nu mai declanseaza centrala. Mai exact termostatul (caruia i-am schimbat bateriile) transmite receptorului (elicea care se invarte), dar receptoul nu cred ca receptioneaza sau nu transmite centralei (NU se aprinde ledul verde). Am incercat toate variantele de schimbare a codului de comunicare, insa in zadar. Am observat ca (numai uneori) cand modific unul dintre cei 3 pini, deci nu cei 5 de cod, ci ceilalti care sunt numai 3, atunci porneste centrala, dar nu mai raspunde niciunei comenzi din termostat.
Mai am ce sa-i fac sau... altul?

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă nu vrea nicicum, dacă ai încercat toate variantele propuse de producătorul termostatului și nu poți împerechea emițătorul cu receptorul, atunci nu-ți rămâne decât să pui un ștrap pe intrarea dinspre receptor din centrală și să o folosești pe „manual".
Sau cumperi alt termostat...

| Yuoia a răspuns:

Eu nu am probleme (tot de 10-11 ani). Dar vad ca vecinilor mei li s-a recomandat schimbarea termostatului pentru unele probleme. Nu stiu care sunt alea. Dar din ce descrii tu, cred ca termostatul are probleme.