| Tudor_Tudor_1995 a întrebat:

Am un Samsung Galaxy ACE 4 si nu mai vrea sa se conecteze la reteaua personala de wifi (sunt pe RDS, si am router Asus rtn10). Telefonul se conecteaza la alte retele, dar si la reteaua de wifi se pot conecta alte dispozitive. Cand incerc sa ma conectez, pun parola si imi da : Se obtine adresa IP. Si asa ramane, am incercat tot ce se gaseste pe internet si am si scos parola de la reteaua de wifi. Ce pot face?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Intai trebuie sa configurezi intrarea router-ului (WAN), pentru PPPoE, introduci numele si parola primita de la RDS (le scrie pe contract), bifezi si reconectare automata, daca nu e.
Pasul urmator este configurarea wi-fi.
Iti recomand sa folosesti varianta de conexiune mai securizata. Ii dai un nume wi-fi-ului tau (sa-l poti recunoaste) si o parola (pe care o notezi si pastrezi bine). Cu acea parola te vei putea conecta prin wi-fi chiar cu mai multe dispozitive (telefoane, tablete, laptop-uri), chiar si in acelasi timp.

Daca cele de sus sunt reglate si problema presista, atunci opreste (din alimentare) router-ul si reporneste-l dupa cateva secunde.
La fel, opreste complet si re-porneste-ti si telefonul.

| Tudor_Tudor_1995 explică (pentru Bula):

Toate cele enumerate mai sus le-am incercat... si nimic. Mersi oricum!

1 răspuns: