| Alecs98 a întrebat:

Am un sistem de boxe genius sw-hf5 1 5005. Acum cateva zile am observat ca nu imi porneste unitatea centrala ( nu primeste curent, nu se aprind ledurile si nu merg boxele). Am desfacut unitatea centrala si am verificat cu lampa de curent daca primeste curent. Am observat k la firele de la butonul ON/OFF nu am curent pe nici un fir. Ce pot face? Astept un raspuns, cel mai bun primeste funda. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

La butonul de ON/OFF nu o sa ai tensiune daca siguranta depe 220V (o piesa din sticla prinsa intre doua cleme)e arsa! Cu o lampa de curent nu o pori verifica caci ea iti arate doar pezenta fazei dintr-o priza nu si nulul.Cu un instrument de masura poti afla mai multe dar poti vizualiza sigiranta respectiva daca are filamentul interior intact privind-o (la bec s-au lumina naturala pe geam)direct.
Asta e visul depanatorului si s-ar putea sa ai noroc sa fie numai asta.Vezi ce scrie pe unul din capetele metelice ale ei(220V-250V si amperajul ma s-au A).Mai departe daca ai nelamuriri scrie-mi.(comenterza)thumbs up

| Alecs98 explică (pentru stlucian):

Imi poti spune unde gasesc siguranta aia. K eu mi-am cumparat sigurante dar nu stiu unde sa le pun.

| Alecs98 explică (pentru stlucian):

Dar imi poti sp si unde se afla siguranta? te rog eu mult.