| m3m3sje a întrebat:

Salut TPU
Am un Sistem Desktop PC HP EliteDesk 705 G1 MT cu procesor AMD Quad-Core A8-6500B 3.5Ghz, 8GB, 1TB, AMD Radeon™ HD 8570D + placa video Asus AMD Radeon R7 360
si mi-am cumparat o sursa
Segotep SG-500A
dar cand dau sa aprind pc-ul nu se deschide, nu se intampla nimic (am conectat toate cablurile ca la vechea sursa)
Imi puteti da sugestii pentru remedierea problemei?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie luat de undeva un fir de masa, unul de 5 V si unul de 12 V. Numai un electronist poate face asta. Cand ai luat sursa si de unde? Daca este de pe net ai dreptul s-o returnezi.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate ca este defecta sursa. Nu are cumva un intrerupator in spate? Poate ca n-ai pus un cablu (sunt surse care au un cablu in plus). Mergi la cineva care se pricepe. Cat poate sa-ti ia pentru o verificare? 10-20 lei.

| m3m3sje explică (pentru Salontanul):

Ah, problema e ca sursa veche avea ub cablu diferit ce sursa noua nu il are asa ca am scos iste fire de la sursa noua, mi-ar trebui un adaptor neaparat?

| m3m3sje explică (pentru Salontanul):

E luata de pe eMAG, mersi de sugestii, am sa sa ma duc la un service sa vad daca poate face ceva cu ea daca nu o retunez

| Salontanul a răspuns (pentru m3m3sje):

Trebuie luat de undeva un fir de masa, unul de 5 V si unul de 12 V. Numai un electronist poate face asta. Cand ai luat sursa si de unde? Daca este de pe net ai dreptul s-o returnezi.

| mitza79 a răspuns:

Presupun ca sursa ta nu are destui W pentru sistemul tau, cumpara o sursa mai puternica.