| InsaneZor00 a întrebat:

Am un televizor ORION S2050MJ si am o mica problema la el. Cateodata capata o tenta albastra pe ecran, iar dupa ce busesc putin in el isi revine. L-am desfacut, m-am uitat daca este vreun contact imperfect, dar dupa parerea mea totul este in regula. Stie cineva ce ii pot face sau din ce cauza e? Multumesc anticipat. !

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca tv ul este asa cum zici tu cu tub defectul est acea placă de pe gîtul tubului fa i lipituti pe soclu ca nu mai face contact in tub soclul acela, si îi mai poti face lipituri pe integratul de imagine care este tot pe acea placă, are lipituri reci din cauză ca tv ul este vechi.

| InsaneZor00 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am rezolvat. Mersi!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru InsaneZor00):

Multumesc pentru fundă, ce a avut televizorul? L ai reparat? Merge?

| InsaneZor00 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da, avum vad ca merge. Ai vazut ca placuta aia din spate vine pe niste pini. Unul dintre ei era mai stramb si l-am indreptat. Nu am mai avut probleme.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E clar.
Daca-l ciocanesti si isi revine, atunci are un defect de contact.

Trebuie ciocanite usor placile electronice (cu manerul izolat al unei surubelnite mici) si miscate cablurile, in timp ce functioneaza.
Unde problema apare-dispare, acolo trebuie localizat defectul de contact.

| InsaneZor00 explică (pentru Bula):

O sa incerc, multumesc.

| Raducons a răspuns:

Poate ca e defect ptc-ul care este inseriat cu bobina de demagnetizare de pe tub, inlocuieste l daca poti, Este situat in sursa de alimentare si se identifica usor

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Raducons):

Nu este defect ptc ul are alt defect