| costin007 a întrebat:

am un ups mustek powermast 2012 si merge la 24v cum il pot modifica sa functioneze la 12v am inteles ca se poate modifica

7 răspunsuri:
| octav005 a răspuns:

Pai si cu ce te deranjeaza ca functioneaza la 24?

| costin007 explică (pentru octav005):

Ma deranjeaza pentru ca am panouri solare si casa functioneaza pe 12v si bateriile mele sunt pe 12v si de aia vreau sa l modific sa mearga pe 12v in loc de 24

| octav005 a răspuns (pentru costin007):

Pai ai putea sa pui in paralel cate doua baterii de 12 v. si vei avea 24 v.

| costin007 explică (pentru octav005):

Da dar mie pe bateri imi vine 12v de la panourile solare iar eu vreau sa alimentez ups de la aceste bateri si daca el merge la 24v nu pot pune pe acceste bateri dar am inteles ca merg modificate sa functioneze de la 24v la 12v

| octav005 a răspuns (pentru costin007):

Da merg. exista ceva de genul asta. un convertor. de la 24v la 12v s-au un transformator de tensiune, ( https://www.olx.ro/......5loMK.html )

| costin007 explică (pentru octav005):

Omule am inteles ca se poate face asta si de pe placa de baza a lui se anuleaza nu stiu ce tranzistor sau ceva de genu si functioneaza la 12v in loc de 24v nu vreau alte aparate

| octav005 a răspuns (pentru costin007):

Atunci riscul meseriei. cauta un electronist specializat. care binenteles o sa te coste exact cat consta un aparat enumerat mai sus.