| heddy10 a întrebat:

Am următoarea problemă. Vechiul PC a cerut o reinstalare de windows pentru că rămânea blocat pe "restoring previous version of windows" când incercam să îl pornesc. Toate bune și frumoase, fac stick bootabil cu windows, intru în bios ș schimb ordinea de bootare, ca să citească de pe usb. După ce dau save și restart, refuză să booteze. Nu mă lasă nici să mai intru in bios. Se blochează înainte de a putea face ceva. Am atașat mai jos un link către o filmare care poate explică mai bine decât mine ce se întâmplă.

https://www.mediafire.com/download/joxt5bcogh87o96

Acele coduri din colț (92, A3, B2) apăreau și înainte, timp de 2 secunde, apoi apărea logo-ul plăcii de bază și imediat boot loading screen-ul de la windows. Acum însă rămâne blocat la acest stadiu, iar după câteva secunde primesc un black screen. Tind să cred că pierde semnalul video, pentru că după ce se face ecranul negru, apare pe monitor mesajul "nu există semnal". Dau restart și aceeași poveste.

Dacă apăs tasta DEL, ca să intru în bios, apare "Entering setup" în stânga jos, dar apoi aceeași poveste. Îngheață la acel b2...

Am scos și bateria de pe placa de bază, am resetat si cmos-ul și tot degeaba. Am sperat că se va reseta bios-ul, dar tot așa face.

Chiar nu știu ce să îi mai fac.

O părere ar fi de mare ajutor.

Mulțumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Incearca sa il pornesti doar cu monitorul, fara tastatura si usb inserata, sa vezi cum se comporta. Am avut aceeasi problema, si doar asta m-a ajutat. La mine erau pe usb, daca la tine sunt pe PS2 s-ar putea sa nu te ajute.

| heddy10 explică (pentru CM7YRE):

Le am pe usb. O sa incerc si asta. Ma gandeam sa incerc si sa il pornesc pe cealalta placa video, cea integrata, prin vga.

Multumesc de sfat!

| TronHD a răspuns:

Chestia cu "lipsa semnal" e complet normala nu are nimic monitorul, incearca sa scoti bateria de pe placa de baza apoi sa pui varful unei surubelnite on locul ei pentru 2 sec apoi sa il decuplezi din priza in timp ce il pornesti FARA BATERIE apoi il pornesti normal cu tot cu baterie.
Daca nu merge scoate ramii si schimba.le locul, in caz ca o sa inceapa sa faca bip, repeta procesul pana cand nu mai face bip, daca nici asa nu merge e dus HDD.ul...

| heddy10 explică (pentru TronHD):

E normal să apară mesajul ăla la monitor, dar nu e normal să piardă semnalul video. Am făcut și ce ai zis tu. Am scos bateria, am făcut contactul ăla, am schimbat și ramii între ei, am încercat să îl pornesc și fără hdd...la fel. Se oprește acolo.

| TronHD a răspuns (pentru heddy10):

Atunci are o problema serioasa.
Sincer nu ii pot face un diagnostic asa, incearca sa faci un stick bootabil cu un program de diagnosticare, gasesti pe internet destule, acum nu stiu sa iti spun unul, boote.zi programul iar el v.a incepe sa vrrifice tot pc.ul si iti vei da seama de problema

| heddy10 explică (pentru TronHD):

Cum aș putea face asta dacă nu mă lasă să apăs nimic? Efectiv se blochează la 5 secunde după ce apăs pe butonul de Power on