| ionutz192 a întrebat:

am urmatoarele probleme la pc-ul meu PENTIUM 4:
- cand introduc alimentatorul in priza, se deschide automat fara ca eu sa apas butonul pentru a il deschide
- dupa vreo 5-10 secunde se opreste brusc
- iar dupa ce s-a oprit se aprinde un bec rosu si se aude un bipuit (sunet) odata cu aprinderea acelui bec rosu. Bipuie si se aprinde o data cu acel bec rosu de cateva ori.
Tin sa va anunt ca am testat la alt pc Placutele RAM, hardul si DVD-RW. Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti care ar fi cauza si cum pot rezolva aceasta problema. Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| Konstantin_LA_1991 a răspuns:

Scoate cablu de alimentate din ea și dupăia bateria și apeși de 2 ori pe butonul power și dupăia încearcă șal aprinzi să vedem dacă merge dacă nu scrie aici și îți explic

| ionutz192 explică (pentru Konstantin_LA_1991):

Ma gandesc ca poate e din cauza procesorului, am vrut sa-l scot si frige foarte tare.

6 răspunsuri:
| DrGeorge a răspuns:

Ar fi super daca ai putea sa ne spui si de cate ori face beep. 1 Lung cu 2 scurte?

Pare a fi o problema de la placa de baza din ce ai descris pana acum.

| ionutz192 explică (pentru DrGeorge):

Face 2 beep-uri lungi, apoi dupa vreo 2 secunde face din nou 2 lungi si iar face dupa 2 secunde 2 lungi

| DrGeorge a răspuns (pentru ionutz192):

2 beep-uri lungi indica ceva la placa video dar ce ma îngrijorează este faptul ca isi tot da restart. Este posibil ca unul din slourile PCIe de pe placa de baza sa fi murit sau sa aiba un scurt. Incerca sa cureti sistem cu un compresor pentru a elimina orice impuritate ce s-ar putea strecura in sloturi.

Mult succes

| Konstantin_LA_1991 a răspuns:

Mai are paște pe el? Și ce tip de procesor ai?

| VladTheBeast a răspuns:

Vezi ce bios ai si cauta beep code pentru bios-ul respectiv e ca un fel de cod morse iti las un link

http://www.bioscentral.com/

vezi ca ai in dreapta beep codes