| Singe a întrebat:

am vazut ceva la Easy Tune ( o aplicatie de overclock la cpu / ram ) am vazut ca apare core 1, core 2 si uncore. Uncore inseamna ca sunt thread-urile de la proccesor? Am un g4560 Kaby Lake Pentium 3.5 ghz, am vazut ca pot sa modific multiplicatorul doar de la Uncore ca proccesorul este blocat la overclock si ma indus in eroare acel Uncore deblocat

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Inseamna ca procesorul tau simuleaza doua "inimi" de procesoare, dar acestia sunt doar logice.
Practic ai doar un singur procesor in capsula, care se poate comporta si asemanator cu doua.