| iwantananswer a întrebat:

Salut TPU,am vazut de curand ca pentru camerele foto exista categorii,dslr, mirrorless etc, oare si camerele video sunt impartite pe categorii sau se aplica aceleasi categorii si pentru ele?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NLS a răspuns:

Bineînțeles.
Camera video de pe telefoane
Action cam
Camera web pentru masina
Camere video Consumer (conține mai multe subcategorii de camere destinate utilizatorului obișnuit, fără multe reglaje sau opțiuni și cu senzor mic. Și fără posibilitatea de a adăuga extensii. Preturi între 150 și 800$).
Cel mai cunoscut tip este camcorder-ul, numit de unii și Handycam (Handycam este un model exclusiv Sony, dar denumirea s-a generalizat).

Camere video Pro Consumer (1500-8000$, )
Sunt modele mai compacte decât cele folosite la marile producții TV, însă seamănă oarecum cu acestea, pentru ca vin cu o sumedenie de butoane, reglaje și intrari /ieșiri.
Senzori mai mari, obiective interschimbabile, etc

Camere Super Chip
Senzori mai mari decât precedentele, preturi între 6000-20000$

O categorie aparte o constituie camerele foto DSLR + toate echipamentele conexe necesare pentru a filma la calitate fullhd /4k fără limita de timp.
Poti incropi un astfel de sistem, dacă scoți din buzunar ~ 3500-4500$.

Apoi urmează camerele profesionale... Ai văzut sigur cum arata pe la diverse emisiuni TV, platouri de filmare...
In aceasta categorie un loc aparte îl au camerele RED, de care poate ai auzit.