| GoodLuck15 a întrebat:

Am vorbit cu un domn de le OLX care a trimis spre mine un colet cu o placa video achizitionata de la PC Garage.
Domnul a spus ca a printat garantia si factura,intrebare e:
E ok daca sunt printate? Adica poate sa fie ceva fals, daca da cum as putea sa imi dau seama.Nu vreau sa achizitionez produsul si dupa sa ma trezesc ca nu am garantie.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Exista o serie pe produs si o serie pe certificatul de garantie, daca conicid inseamna ca nu este falsificata.
Certificatul de garantie este valabil doar in original, adica nu vei putea repara produsul cu o copie daca il trimiti in service.
In schimb factura si bonul se pot da si copie si nu in original!

| GoodLuck15 explică (pentru Simpatic):

Pana la urma vanzatorul a trimis garantia si factura pe care le-a primit el la placa.Cel putin asa a spus si asa si pare.Seria de care spui tu este pe cutia placii video si are terminatia 1061D iar pe certificatul de garantie este doar D si restul seriei corecte.Plus mai sunt niste cifre care coincid cu cele de pe cutie.In orice caz daca o sa am probleme si trebuie sa trimit la PCG pentru garantie si am surpriza de garantie falsa voi face plangere pentru fals in acte, desii nu cred pentru ca el de unde avea o garantie? Plus ca placa a fost achizitionata in 6 decembrie 2016 si are garantie 36 luni.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Refuzi coletul nu il plătesti si il va trimite inapoi spre cel care l a trimis, numai cumpăra de pe olx decat cu predare personală cu PROBĂ altfel nu, fiindca i ei țeapă.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e ok sa fie printate, daca are garantia la ea sa ti o dea in original

si nu cred ca ai ai vorbit cu un domn de la OLX, ai vorbit cu un bisnitar care a pus anunturi pe OLX

| TeRogLasama a răspuns:

Vezi ca iti iei teapa ai grija.