| Croakie a întrebat:

Am windows 10 pe laptop (băgat de prietenul unei rude), dar cred ca nu mi l-a instalat cum trebuie. Spun asta, deoarece: windows security nu mai funcționează (dau dublu click si nu se deschide); windows update nu funcționează (ultimul update a fost acum 2 luni, tocmai când laptopul meu era la tipul respectiv pentru a instala windows-ul, iar când dau click pe update, îmi tot da eroare 0x80240fff si nu pot sa o rezolv cu niciun tutorial), magazine store nu funcționează, gen intru in aplicație si dau click pe install in dreptul aplicației pe care doresc sa o instalez (ex:insta), dar nimic.
De asemenea, am windowsul în limba engleza si nu pot sa-l fac in română (din toate limbile ce îmi apar în lista, romana este singura care nu poate fi aplicata).
Va rog din suflet sa ma ajutați.

Răspuns Câştigător
| 4nbr31 a răspuns:

Https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10ISO
Ai nevoie de un stick USB, Rufus si imaginea.ISO pe care o vei descarca de la ei
Vei folosi rufus pentru a face USB bootabil (stick ul trebuie si fie gol)
Dupa ce USB e gata,inchizi laptop ul,selectezi boot menu (iti arata pe ecranul de pornire, tastele cu F**), apoi dai enter unde iti ilustreaza numele stick ului si ti instalezi windows ul.
! Este versiunea free de pe Microsoft
! Este clean, fara virusi, dupa instalare va merge perfect, asta daca nu se intampina probleme in decursul instalarii
Si uite asa, ai W10 si pe USB, si nu mai trebuie sa depinzi de niciun prieten, si poti face asta de cate ori vrei tu.Gasesti tutoriale pe Youtube: HOW YO MAKE A BOOTABLE USB WITH WINDOWS.

| Croakie explică (pentru 4nbr31):

Mulțumesc mult de tot! A mers brici

1 răspuns: