| UpSideDownSix a întrebat:

am windows 10 si câteodata îmi dă bluescreen (destul de des chiar, si azi a făcut-o). Mă poate ajuta cineva? Eu cred că e de la hard caci si cand deschid si cel mai simplu fișier (exemplu folder) face la fel dar nu tot timpul. PC-ul nu este foarte incărcat, C= 31 GB LIBER D=41 GB LIBERI. Spuneți-mi daca îl pot salva.

Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| Nevroza a răspuns:

Cel mai probabil ai Bad Sectors si nu prea ai cum sa il recuperezi (hard-ul). Daca il mai folosesti la un moment dat o sa ti se inchida brusc si sa nu iti mai mearga deloc PC-ul. Asa am patit si eu.

Poate fi si de la Windows, un virus sau o eroare de sistem. Incearca sa iti iei de pe internet un program ca sa vezi la ce capacitate functioneaza har-dul (sa fie healty). Ori inlocuiesti hard-ul, ori iti schimbi Windows-ul. Sa nu uiti sa faci back-up la date. Bafta!

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Windows 10
o super aberatie
pune windows 7 ultimate
este foarte bun
eventual
pune windows 8.1
copiaza pe D: ceea ce vrei sa salvezi,
formateaza C: la instalare
renunta la win10 este inca necopt

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Nu e neparar de la hard, poate sa fie si palca de baza sau ramii.
Uita-te atent la penultimul rand, scrie acolo problema.
Vezi si in windows event ce erori ai, poate e ceva software.

| All4QuestionS a răspuns:

Are un prieten aceiaşi problemă este de la ecran, nu face faţă la placa video, in principiu componentele tale de la PC sunt mai bune decât ecranul, si nu se pupă una cu alta, pe scurt ceva gen botlleneck

| UpSideDownSix explică (pentru All4QuestionS):

Să sti că, a început să facă asa de cănd am băgat o nouă placă video.
O să incerc să remediez problema. E posibil sa fie invers si munitorul sa nu suporte placa video? Pentru că e cam slabă.