| shevchenko a întrebat:

Am windows 7 pe laptop si vreau sa instalez linux, imi puteti spune un program sau sa puneti un video cum sa pun linux da sa imi ramana si windows 7 ca nu vreau sa pierd datele, vreau sa am ambele sisteme de operare. Am facut o partitie noua de vreo 50 de GB ca sa bag linux pe ea si cand am vrut sa il insalez imi zicea ca sterge tot nu imi aparea optiunea sa il instaleze si sa ramana si windows 7.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

E ceva mai complicat să instalezi Linux decât crezi tu... În primul rând, ai nevoie de minimum 2 partiții libere, una de cât vrei tu (unde va fi root) și una cam cât e dublul memoriei RAM (8 GB, dacă ai 4 GB de RAM de exemplu) pentru swap.
Și preferabil să folosești Ubuntu, de pe un disc bootabil.

| doctorandus a răspuns:

50 GB e cam putin. Pentru instalare, descarci un CD de instalare, sa zicem Ubuntu, si urmezi instructiunile date (partitionare manuala).

| gelu1970 a răspuns:

O sa-ti pui pe butuci laptopul. daca vrei linux, instaleaza linux, iar daca vrei w7 atunci continua cu el. sunt programe tip virtual box ce in teorie iti permite sa ai intr-un pc mai multe sisteme operative. insa eu nu iti recomand. o sa ai parte de erori. tu fa ceea ce vrei.
bafta.

| Vl4dootz a răspuns:

Daca vrei sa ai si windows 7 si llinux pe acelasi pc iti recomand virtualbox
Bafta!