| Nica_Silviu_1999 a întrebat:

Am windows 8.1 pe laptop si cand vreau sa instalez windows 7, cand trebuie sa fac partitiile nu imi mai apare optiunea drive options. As vrea sa stiu de ce. Va multumesc.

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Intai formatezi partitia si dupa aia te apuci de instalat! Greu...

| Zaygon a răspuns:

Presupun ca tu incerci sa instalezi win 7, ruland setupul din my computer, de aceea nu iti apare de cat partitiile si restul nu. E si normal ca sa nu poti formata partitia dr suport(e ca si cum ti-ai taia crac de sub picioare). Un sfat: de ce sa pui win 7 cand laptopul are win 8.1? 8.1 mananca mai putine resurse caa 7. Nu iti place interfata metro? Descarci power shell si ai startapul clasic.

Si acum sa iti zic cum faci. Pui dvd cu win 7 in unitate, ii dai restart la pc, o sa iti apara sa bootezi de pe dvd si apesi enter, si dupa o sa iti apara setupul la windows si de data asta o sa iti apara drive options. Vezi numai in bios sa fie setat la boot mode: legacy first ca daca ii uefi first iti booteaza doar win 8.1.