| IonutX197 a întrebat:

am windows de 32 bit si daca instalez unul pe 64 un windows 7 trebuie sa schimb ceva prin bios sau? Am auzit asta de la o personaa?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Procesorul tau cunoaste instructiunile pe 6 bit. pentru ca mai ai si 4 Gb de RAM o sa mearga. Poate ar mai fi bine sa-i pui inca 4 Gb de RAM. Faptul ca placa de baza poate transfera instructiunile pe 64 bit nu inseamna ca ar merge daca procesorul nu recunoaste. Procesorul le foloseste, le prelucreaza.

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| PainTech a răspuns:

Nu.
Trebuie doar sa intri in BIOS la instalare pentru a schimba secventa de boot. Nimic mai mult.

| gelu1970 a răspuns:

Nu ai ce schimba. decat ordinea boot.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In BIOS n-ai ce face doar ca trebuie sa ai un procesor care cunoste instructiunile pe 64 bit si cel putin 4 Gb de RAM.

| IonutX197 explică (pentru Salontanul):

Zice pe site ul placii de baza la os si pe 32 si pe 64

| IonutX197 explică:

Am 4 gb la ram si un amd sempron x2 190