| Khero a întrebat:

Anul trecut in iunie, mi-am facut un calculator pe piese de pe eMAG. Au venit piesele, le-au montat baietii, totul perfect. Acum o saptamana m-am trezit cu placa video arsa. Am trimis-o in garantie, iar dupa ce am ajuns acasa am intrat pe site-ul lor sa vad daca mai au placa resprectiva. Aparent, eu am cumparat ultima placa din stocul lor. Intrebarea mea este, daca nu se poate repara, pot sa imi primesc banii inapoi sau trebuie sa cumpar ceva in valoarea respectiva de la ei?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Prin lege sunt obligati sa-ti de o alta placa echivalenta sau mai buna cu cea veche daca n-o pot repara. Atentie! Daca-ti dau una noua cei 2 ani de garantie curg de la momentul primirii noii placi video. Daca nu-ti elibereaza garantie de 2 ani iei legatura pe e-mail cu ei si pastrezi dovada trimiterii e-mail-lului. Daca nu vor sa corecteze greseala iei legatura cu ANPC. Eu am patit-o si am rezolvat. Am avut un monitor. S-a defectat in ultima luna de garantie. Dupa interventii mi-au dat garantie pe inca 24 luni.