| killanonim a întrebat:

Are ceva daca apare la memoria ram asta : 4gb (3.9 usable)

10 răspunsuri:
| Veltorb a răspuns:

Nu are nimic, înseamnă doar că ai 4 giga de ram din care poți folosi 3. 9giga.

| AlphaRo03 a răspuns:

Nu e nici o problema.
Ai 4 gb în total 3.9 pe care îi poți folosi. Adică mai aI 3.8 gb pe care sa pui poze, filme etc. Acei 0.1 sunt deja ocupați.

| ovidiu123432 a răspuns:

Nu cred ca are nimic, asta iti apare deoarece este folosit 3.9GB din 4GB.

| LPCTSTR a răspuns:

Este total normal pentru ca SO isi rezerva automat 0.1 gb de ram din motive nestiute, cel mai probabil pentru a nu deteriora memoria cand este suprasolicitata.

| anonimg a răspuns:

Pai nu este prea bine. Ce aplicatii folosesti de-ti foloseste dispozitivul toata memoria? Mai redu din aplicatiile deschise.
Nu se va strica, dar memoria se va incinge atunci cand este folosita la maxim.

| xCristiHD a răspuns:

Ai 4gb ram si din care poti folosi 3.9 gb ram.

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonimg):

El se refera la valorile din System, nu la cata memorie are in lucru.

| GaZa1994 a răspuns (pentru AlphaRo03):

Scuze! "sa pui poze, filme etc"? Parca ramul era folosit pe post de memorie temporară prin care trec informatiile procesate si nu pentru stocare. Stiam ca pentru stocare s-a înventat hard drive. Greșesc undeva?

| Teleki_Michael_1974 a răspuns:

Din acei 4GB de RAM, sistemul de operare in momentul instalarii isi aloca o anumita memorie ram, in cazul tau doar 100 sau mai putin de mb. Depinde si de windows. Le poti insa folosi cu ajutorul unor programe daca nu ma insel.

| anonimg a răspuns (pentru LPCTSTR):

Da. Acum am inteles. O sa-mi sterg comentariul.winking