| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa imi fac un calculator pentru gaming si pana acum m-am decis asupra urmatoarei configuratii:
Carcasa Floston WINNER sursa 500W
HDD Seagate 1TB Barracuda SATA3 64MB 7200rpm ST1000DM003
Memorie A-DATA 8GB 1333MHz AD3U1333W8G9-B
Placa de baza Gigabyte H61MA-D3V socket LGA1155
Placa video Sapphire AMD Radeon HD7770 1GB DDR5 128bit GHZ EDITION
Procesor INTEL Core i5-3350P 3.1GHz
1.Are sursa destula putere?(Daca nu, atunci cam de ce sursa ar fi nevoie?)
2.Sunt compatibile aceste componente?
3.Vor merge jocurile pe high/ultra?

Răspuns Câştigător
| Borsko a răspuns:

Componentele sunt perfecte!

1. Ia-ti o sursa de 700W-900W ca sa faci overclocking, la AMD e foarte usor.

2. Da, sunt compatibile.

3. Vor merge la toate optiunile

Cand iti iei componentele, daca vrei poti sa-mi trimiti un mesaj sa-ti explic cum e cu overclocking-ul (placa video si procesorul vor fi duse la un potential mai ridicat, cu cat e potentialul mai mare "viata" celor 2 componente va fi mai scurta ), dar poti sa le dai potentialul inapoi daca vrei in orice moment, asta e doar in caz ca iti merge un joc mai greu (cam imposibil), ideea este ca nu e periculos pentru componente atata timp cat nu o faci prea mult si prea des. happy

| Tomas111 a răspuns (pentru Borsko):

Dar daca nu vreau sa fac OC, atunci cam de care sursa ar fi nevoie?

| Borsko a răspuns (pentru Tomas111):

650W daca nu vrei overclocking, maxim 750-800W, dar recomand una de 900W sa faci overclocking :) O sa vezi ca te prinde 2015 cu jocuri d-alea faine si nu iti merg asa bine. Faci overclocking, te joci, si apoi dai placa si CPU la loc;)

Uite cateva surse :
http://www.shopit.ro/surse/sirtec-high-power/element-bronze-700w/
http://www.shopit.ro/surse/inter-tech/sl-700-700w/
http://www.shopit.ro/surse/inter-tech/energon-650w/

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Da ar trebui să fie ok. Dacă placa de bază suportă procesorul da sunt compatibile, dar în locul tău aș opta pentru un sistem pe AMD ceva de genul.Asta ca și comparație la ceea cce ai tu, asta ca să te ajute să decizi mai bine:
https://docs.google.com/open?id=0Bztw1UIkzGA8VmxKRi16WnBTbnc
Succes

| unknownn a răspuns:

Intra pe pcgarage sau pe site-uri de nisa, si posteaza acolo pe forum sa te ajute baietii sa-ti faci un PC calumea, tu spui doar bugetul.

| DeidaraXR1 a răspuns:

Sun compatibile. Jocuri vor merge DOAR pe ultra. Nu stiu ce sa zic de sursa dar mai putina putere nu poate sa dea... Ar trebuii sa scrie pe componente cata putere le trebuie.

| Seby90 a răspuns:

Sursa te tine, problema este ca e noname, venita cu carcasa, carcasa este slaba, nu ai loc de wire management, nu ai decupaj pentru procesor pe trayul care tine placa de baza, aerisire proasta. Procesorul este ok, detin un i5, nimic mai perfect, 8gb ram arhisuficienti, cat despre placa video. nu stiu ce sa zic are o frecventa destul de buna, 1ghz (majoritatea stau la 900), are 1gb, dar totusi parca este pe 128 bits... Daca asta iti permite bugetul go for it... dar amdul mereu au avut probleme cu driverul, si multe placi au defecte de fabricatie / compatibilitate placa video / placa de baza.

In principiu, e ok, you're set. Singura problema ar fi placa video.

PS: Pentru cei care isi permit, pcul tau este office nu gaming. laughing

| Me2 a răspuns:

Ce buget ai?
La ce rezolutie te joci?
Frate, sursa aia nu va tine sistemul, spune ce buget ai sa te ajut, si la rerezolutie joci