| Sudhd a întrebat:

as dori sa-mi achizitionez acest pc:http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2470574/,
dar nu stiu daca componentele sunt compatibile.Va rog ajutati-ma.

14 răspunsuri:
| Sudhd explică:

Dar acest pc:http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2470738/ este bun pentru gaming?

| AndreiM77 a răspuns:

Http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2471942/
Am facut eu alt build.
Diferenta fata de al tau si ale celorlalti este ca ai un gtx1080, care o sa te ajute in gaming super. Cu acest pc poti juca toate jocurile si cele care o sa apara in urmatorii 2-3 ani sau mai mult cine stie ce mai fac producatorii.

| Mihai1810 a răspuns (pentru AndreiM77):

Aulea ce bottleneck frumos, face toti 6000 lei. Mai ai si 8gb ram.

| AndreiM77 a răspuns (pentru Mihai1810):

Ce bottleneck visezi?! Serios...
A, uita-te mai bine, sunt 2 module de memorie a cate 8 gb fiecare. In total 16 gb.

| Mihai1810 a răspuns (pentru AndreiM77):

Cum adica ce bottleneck? Unul grav. Auzi si tu placa grafica de 3000 lei cu un rahat de procesor de 900 lei. La RAM m-am uitat eu grasit, scuze.

| AndreiM77 a răspuns (pentru Mihai1810):

Tu compari componentele in functie de pretul lor?
Adica dupa teoria ta trebuie sa pun la acea placa video un procesor de 2000, 3000 sau 4000 lei? Sa fim seriosi. Mai invata informatica...

| Mihai1810 a răspuns (pentru AndreiM77):

Nu le compar dupa pret ci dupa performanta. Procesorul e unul mid range iar placa video e high end. E ca si cand ai pune motor de bmw si cutie de viteze de logan, nu merge. Trebe puse piese mid range cu piese mid range, high end cu high end si tot asa. La o configuratie de 2300-2500 lei de ce nu pui pentium g4400 cu gtx 1060 6gb? Sau tu pui?

| AndreiM77 a răspuns (pentru Mihai1810):

Nu! Total gresit. Chiar daca pun si un i7 7600 nu e mare diferenta. Diferenta dintre un i5 7500 si i7 7600 este de 11%, acel 11% in gaming este o diferenta infima, 4-5 fps-uri. Si acel i7 costa peste 1500 lei. 1080 este varful de gama de la nVIDIA pe partea de consumer, pentru utilizatorul de rand. Bottleneck nu o sa faca si daca o sa faca o sa fei de 1-2 sau 3 fps.

| Mihai1810 a răspuns (pentru AndreiM77):

Acea diferenta de 4-5 fps de acum peste 1 an va fi de 10 si v-a creste in timp. Cineva care da acum 6000 lei pe un pc nu va investi in fiecare an. Deci hai sa mai si gandim nu doar sa ne aruncam gtx 1080 ca vai e gtx 1080 te pisi pe ea 1070-ul face exact acelasi lucru si o va face inca vreo 2-3 ani, pe cand i5-ul ala nu il vad prea bine.

| AndreiM77 a răspuns (pentru Mihai1810):

Ce creste frate? Adica in timp performanta placii grafice creste si al procesorului scade?! Asta reiese din ce spui. Daca tu crezi asta nu bag in discutii contradictorii, ca nu merita. Un mic sfat, mai invata.

| Mihai1810 a răspuns (pentru AndreiM77):

In primul rand citeste nu interpreta. Nu am zis ca va creste performanta placii video iar a procesorului va scadea. Am spus ca diferenta de frameuri va creste pentru ca procesorul se va "invechi" mai repede decat placa video facand parte din game diferite de pret.

| Sudhd explică (pentru Mihai1810):

Sunt 2 de 8 happy

| Mihai1810 a răspuns (pentru Sudhd):

Scuze nu m-am uitat bine.