| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa stiu daca am nevoie ca placa de retea din laptop sa fie gigabit (nu stiu daca cea pentru conexiune prin cablu direct la modem sau cea wireless trebuie sa fie gigabit pentru a obtine @100+mpbs wireless). Acum obtin @55-60 din 300 mpbs cat am in abonament, iar la device manager-network adapters am placa de wireless(Atheros AR5B93) si cea ethernet (NetLing (TM) Gigabit Ethernet).Desi scrie Gigabit. daca merg la setari avansate nu imi apare la speed & duplex optiunea de 1000Mb decat 10Mb full/half si 100Mb full/half.

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Ti-am dat sa citesti:
802.11n networks support approximately 300 Mbps of rated (theoretical) bandwidth under the best conditions. Unfortunately, an 802.11n network will sometimes operate at much lower speeds (130 Mbps and below).

25 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Daca vrei gigabit te conectezi prin cablu...
Din cate vezi ai doua placi de retea, care nu au nicio treaba una cu alta! Daca portul din modem e de 100 mega, de unde vrei mai mult...

| MaxiZ a răspuns (pentru K0sti):

Deci am abonament fiberlink de la rds de 300 mpbs.Folosesc un router care duce 300 mpbs.Intrebarea mea este de ce viteza obtinuta este de doar 55-60 mpbs? Inteleg ca nu e direct prin cablu si o sa fac un test asa sa vad cat obtin dar mi se pare putin 55-60 din 300.Si de aici intrebarea legata de placa de retea..in sensul : este laptopul de vina sau modemul primit de la ei trebuie schimbat? Laptopul este un Acer aspire 7540g.

| K0sti a răspuns (pentru MaxiZ):

Folosesti un router care are 100 mbps, aia 300 sunt pe wireless! Greu...
Atat timp cat porturile tale de la router sunt de 100 ce mai vrei! Iti cumperi router gigabit, daca vrei mai mult!

| MaxiZ a răspuns (pentru K0sti):

Pai eu pe wireless si vreau.o.o

| MaxiZ a răspuns (pentru K0sti):

Sper sa fiu inteles mai bine asa: De la RDS am 300 mbps, iar routeru imi duce 300 mbps.Eu nu stiu daca de vina ca nu primesc atat e modemul sau laptopul.

| K0sti a răspuns (pentru MaxiZ):

Oi vrea tu, da aia 300 de pe wireless sunt viteza de transfer intre dispozitive, nu viteza netului! Adica intre placa de retea si router! Si aia sunt teoretici, ca nu atingi tu 300! Mai puneti mana si mai cititi! Deci inca o data, pentru net ai 100 mbps! Ai net, pune mana si cauta caracteristicile routerului!

| MaxiZ a răspuns (pentru K0sti):

Pai si cum fac sa am mai mult de 100? De ce am nevoie de router gigabit. daca routeru curent (dir-615) se presupune ca atinge viteze de 300 mbps.+ laptopul este sau nu in stare sa atinga 300 sau mai mult?

| K0sti a răspuns (pentru MaxiZ):

:)) Ia citeste gogule specificatiile:
Rata de transfer Ethernet (Mbps): 10/100

http://www.emag.ro/......EQTRMBBBM/

Nici sa cititi niste specificatii nu sunteti in stare! Subiect inchis! Pierdem timp aiurea!

| MaxiZ a răspuns (pentru K0sti):

10/100 ethernet adica cu cablu nu wireless!

| K0sti a răspuns (pentru MaxiZ):

Da, pe net!
300 (teoretic) ai avea doar daca transferi fisiere pe wireles, prin intermediul routerului intre 2 calculatoare! Doar intre dispozitive, cum ti-am spus si mai sus, da e greu cu cititul la voi!

| MaxiZ a răspuns (pentru K0sti):

Pai si de ce nu zice clar asta..de ce zic/afiseaza ca are viteza wifi de 300mbps? In concluzie am nevoie de router gigabit (dar laptopul.e capabil sau nu..sa nu dau bani aiurea pe un router gigabit ca nu e tocmai ieftin) mersi de help :p

| K0sti a răspuns (pentru MaxiZ):

Cauti specificatiile laptopului pe net si vezi ce stie placa aia de retea wireless!

| MaxiZ a răspuns (pentru K0sti):

Zice ca e de 56 Kbps max :)))) http://www.cnet.com/......hdd/specs/

| K0sti a răspuns (pentru MaxiZ):

Cand eu spun ca voi nici sa cititi nu sunteti in stare...
Ala e modemul, desteptule!
Ia uite: Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n (draft)
Si citeste si aici: http://compnetworking.about.com/od/wireless/f/80211n-300-mbps.htm

| MaxiZ a răspuns (pentru K0sti):

Pai nu prea inteleg..deci nu imi poti raspunde simplu cu da ori ba? Duce mai mult de 100mbps? laughing

| MaxiZ a răspuns (pentru K0sti):

Pai si eu am 55-60.ii cam prea below..altii au 200+ dar eu m-as multumii si cu 100 si cv..ca si cand aveam abonament de 100mbps tot @50mbps aveam wireless. ceva oricum ii ciudat..probabil o sa incerc maine sa vad ce viteza am in ethernet si daca tot nu ii aproape de 300 o sa intreb un specialist thinking

| MaxiZ a răspuns (pentru K0sti):

Deci nu mai inteleg deloc unde e problema..desi eu banuiesc ca e de la RDS si modemul lor pentru ca nu au venit sa schimbe nimic dupa ce am schimbat la 300 mbps.Am pe laptop placa gigabit si prin cablu ar trebui sa am lejer 200+mbps dar am obtinut sub 100 adica 90-95mbps.Tu ce parere ai? :c

| K0sti a răspuns (pentru MaxiZ):

Daca nu ti-au schimmbat modemul, atunci ai 100, ca atata poate ala! Pe hartie ai 300, in realitate 100!

| MaxiZ a răspuns (pentru K0sti):

Pai si faza culmea e ca ei imi spun ca lor le apare ca s.a facut modificarea.Dar in mod normal. odata ce treci la peste 100 nu trebuie sa schimbe modemul+cabluri? Ca sa stiu sa fac reclamatie ca stau asa de mai bine de 1 luna si de fapt e vina lor nu a aparatelor mele.

| K0sti a răspuns (pentru MaxiZ):

Ba da! Da nu stiu ce modem ai tu, ca la mine vine un cablu, pur si simplu, pe care l-am infipt intr-un router!

| MaxiZ a răspuns (pentru K0sti):

Pai am modemul.(ceva de la ei care seamana cu un router..prin ala am eu conexiunea cu ei) si din ala am pus cablu in laptop pentru a utiliza placa gigabit si sa duca peste 100 dar nu a dus.De aici iti poti da seama ca e vina lor ca la wireless nu sunt sigur ca e gigabit atat placa cat si routerul.dar din conexiune directa cu ei..ar trebuii sa depaseasca.Asta e.o sa mai sun sa cer sa vina o echipa eventual si vad ce se intampla. oricum e aiurea.

| K0sti a răspuns (pentru MaxiZ):

Esti bazauc? Pe wireless am mai discutat ca nu e gigabit, doar pe cablu! Degeaba ai placa wired gigabit daca scula alora nu stie mai mult de 100...
O luam de la inceput cu discutia?

| MaxiZ a răspuns (pentru K0sti):

Imi poti spune daca convertorul de fibra optica (modemul de la ei) e de vina? E Zte ZXA10 F625A. Eu am gasit modelul Zte ZXA10 F625G care are port gigabit dar despre cel pe care il am eu nu gasesc informatii.

| K0sti a răspuns (pentru MaxiZ):

Suna-i si intreaba, ti-am spus ca nu am asa ceva si nu stiu nimic de spre ele pentru ca momentan nu m-a interesat!

| K0sti a răspuns (pentru MaxiZ):

Ti-am dat sa citesti:
802.11n networks support approximately 300 Mbps of rated (theoretical) bandwidth under the best conditions. Unfortunately, an 802.11n network will sometimes operate at much lower speeds (130 Mbps and below).