| Alexino23 a întrebat:

As dori sa stiu daca este diferenta mare intre Intel boost technology 2.0 si OverClocking!
****OFER FUNDA CELUI MAI DETALIAT SI BUN RASPUNS!***

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Prin overclock iti maresti frecventa componentei peste cea data de producator. Odata cu marirea frecventei scade durata de viata a componentei si exista riscul sa arzi componenta daca cel ce face overclock-ul nu pune valori corespunzatoare.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Overclocking

Intel Turbo Boost este un feature Intel care creste frecventa procesorului in timpul sarcinii.
In idle iti tine procesorul la 2.0 (de exemplu) iar in timpul sarcinii iti poate creste la 2.8(de exemplu) frecventa. Aceste valori sunt date de producator si nu exista riscuri ca cele ale overclockingului.
https://en.wikipedia.org/wiki/Intel_Turbo_Boost

| Alexino23 explică (pentru Intruder19):

Multumesc mult! Dar am o dilema. daca ii pun un cooler de foarte buna calitate? si ii fac OverClocking? Mai sunt riscuri asa mari?

1 răspuns: