| Ronny22 a întrebat:

As dori si eu sa stiu cum se poate creea un joc 3D. Doresc sa fac cel mai complex joc care a existat. Stiu ca sunt cuvinte mari ca am nevoie de rabdare,timp, bani, etc. Vreau sa o iau de la 0. Sa incep sa invat. Multa seriozitate rog. Si vreau cat mai detaliat. Ofer Funda!

Răspuns Câştigător
| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Jocurile se pot face într-un număr de limbaje de programe diversificat, dar da C++ e baza în mod uzual. Dacă acum te apuci de învățat, un an ai de așteptat măcar. N-ai echipă? Producerea jocului complex îți va lua 7-8 ani singur, să fim serioși, doar uită-te la GTA, un așa joc îi este luat 1 an sau 2 ani să fie creat de o întreagă echipă, unde sunt cu sutele sau mai mult.
Dacă sistemul de operare este Windows XP atunci te anunț că aproape nimeni nu o să poată juca joculețul tău. De ce? Acum XP nu mai este folosit aproape deloc, doar de un număr restrâns, baza e Windows 7, iar după 8 și 8.1. Probabil după ce creezi tu jocul ăla vor mai apărea alte 2 windows-uri...
Fără să faci un plan al jocului cu poveste, personaje, interacțiuni, detalii, etc. n-ai cum să faci jocul și aici trebuie să ai grijă să nu creeze plictiseală...
Nu merge faza "apoi să văd cum să fac să ruleze pe celelalte", nu este flegmă care s-o scoți din gură când vrei.
Documentează-te: http://en.wikipedia.org/wiki/Game_engine
Bugetul folosit la GTA V este de 265, 000, 000 de dolari, deci multă baftă dacă vrei să creezi un joc "complex".

5 răspunsuri:
| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

O să fiu cât se poate de serios...
Cunoștințe în ce limbaje de programare ai? Dar echipa ta? Ai o echipă sau urmează să angajezi una imediat după ce stabilești planurile jocului? Pe ce sistem de operare ai de gând să lansezi jocul respectiv? Ce game engine ai de gând să folosești sau să creezi? Ce buget ai?

| Ronny22 explică (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Deci... Chiar acum am aflat ca se fac astea prin C++ + JS. Acum ma apuc pe invatat. Invat C++ si JavaScript. Nu stiu cat o sa dureze... echipa. Nu am. Nu are cine sa ma ajute in legatura cu asta happy. Planurile jocului nu sunt stabile. Sistemul de operare: Windows xp si apoi sa vad cum sa fac sa ruleze pe celelalte sisteme de operare. Game engine =? Nu e problema la buget.

| Ronny22 explică (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Am inteles. Multumesc mult pentru raspuns. Cum am spus nu am probleme cu bugetul. Acum tot ce trebuie sa fac este... sa invat sad. Poftim si funda.

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru Ronny22):

Jocurile se pot face într-un număr de limbaje de programe diversificat, dar da C++ e baza în mod uzual. Dacă acum te apuci de învățat, un an ai de așteptat măcar. N-ai echipă? Producerea jocului complex îți va lua 7-8 ani singur, să fim serioși, doar uită-te la GTA, un așa joc îi este luat 1 an sau 2 ani să fie creat de o întreagă echipă, unde sunt cu sutele sau mai mult.
Dacă sistemul de operare este Windows XP atunci te anunț că aproape nimeni nu o să poată juca joculețul tău. De ce? Acum XP nu mai este folosit aproape deloc, doar de un număr restrâns, baza e Windows 7, iar după 8 și 8.1. Probabil după ce creezi tu jocul ăla vor mai apărea alte 2 windows-uri...
Fără să faci un plan al jocului cu poveste, personaje, interacțiuni, detalii, etc. n-ai cum să faci jocul și aici trebuie să ai grijă să nu creeze plictiseală...
Nu merge faza "apoi să văd cum să fac să ruleze pe celelalte", nu este flegmă care s-o scoți din gură când vrei.
Documentează-te: http://en.wikipedia.org/wiki/Game_engine
Bugetul folosit la GTA V este de 265, 000, 000 de dolari, deci multă baftă dacă vrei să creezi un joc "complex".

Răspuns utilizator avertizat