| UnuCuSapca a întrebat:

As vrea sa achizitionez acest laptop: http://www.altex.ro/......0-free-dos
Se merita?
L-as folosi pentru timp liber si ocazional jocuri micute: League of Legends, Smite.

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

I5 de prima generatie? Face parte din a 4-a generatie, singurul lucru de reprosat este ca are doar placa video integrata, eu am configuratia urmatoare, i5-ul ala 'de prima generatie' ala care ai zis tu ca e naspa, nVIDIA 840M, 8 Gb RAM si HDD de 1 Tb i joc Gta 5 pe high, Wolfenstein the new order pe med-high, battlefield 4 pe high aproape de ultra, far cry 3 totul pe maxim, conteaza sa ai placa video buna, tu i-ai recomandat un laptp care are placa video buna dar procesorul este de 1.7 ghz, i3, tot a 4-a generatie, aceeasi tehnologie cu procesorul meu doar ca ala nu are turbo boost pana la 2.7, e ca si cum l-as folosi pe al meu in regim power saver :)) si iti spun ca pe net e cam nasol, asa cu placa video integrata joci gta 4 pe low fara probleme, am incercat, merge lejer, beamng drive mergea binisor pe low, gta 5 sa nu incerci sa iti instalezi ca am jucat putin pe Intel HD graphics, zici ca derulam imagini, nici sunetul nu era cum trebuie, abia am reusit sa-l conving sa intre in task manager, in fine, daca vrei laptopul doar pentru net, filme, photoshop si alte alea programe de editare si ce vrei tu, i5-ul ala este foarte potent! Eu unul sunt multumit de ce poate! Pentru jocurile ce le-ai enumerat este suficient sa ai acel Intel HD graphics 4400, se descurca binisor, poti juca diverse jocuri dar majoritatea pe low, dintre care pot face parte : Mafia 2, far cry 3 s-ar putea sa-ti mearga acceptabil pe low https://www.youtube.com/watch?v=gUUoWUu7jdg uite aici un video, procesorul duce! Daca vrei doar jocuri ai putea obta pentru cel cu placa video nVIDIA dar daca vrei rapiditate pe net, programe si alte alea, iti recomand laptopul care l-ai specificat dar poti arunca o privire si aici, uite un laptop cu procesor i3 dar din generatie mai noua si cu placa video mai buna http://www.emag.ro/......3MVH3BBM/, Lenovo asta are procesorul cu 8% mai slab decat acel HP dar are placa video dedicata de 2 gb deci iti vor merge multe jocuri, printre care bf3, bf4, far cry 3, gta 5 daca faci upgrade cu inca 4 gb RAM, si eu am avut 4 gb si nu au fost suficienti, jocul incepea sa sacadeze, RAM-ul era 99% ocupat, dupa upgrade merge perfect pe high! Daca vrei mai multe informatii despre laptop sau esti in dubii, astept sa-mi zici si te ajut!

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

La HP nu-mi place ca se inclazeste rapid iar cu jocurile e slabut, nu te pacali ca are i5 pentru ca e un i5 de prima generatie si slabut ca perfomente, eu nu il recomand

| RAY a răspuns (pentru RB26DETT):

Http://www.emag.ro/......D6G7GBBBM/

asta e mai bun ma refer ca placa video, dar da ai dreptate cpu nu e prima generatie, am studat sa vad http://ark.intel.com/......o-2_70-GHz

| UnuCuSapca explică (pentru RB26DETT):

Multumesc ca te-ai straduit sa-mi explici XD! Totusi mai am o intrebare: Windows 10 il ruleaza bine? Am auzit ca se da o cheie de productie gratis la un produs de acest gen cumparat, e adevarat? Multumesc mult, esti un om de nadejde! Funda!

| UnuCuSapca explică (pentru RB26DETT):

Eu jucam LoL pe 2GB RAM si 2. 50Ghz deci cred ca nu are probleme...

| RB26DETT a răspuns (pentru UnuCuSapca):

Da, windows 10 merge bine pe aproape orice rabla, am un laptop cu un AMD de 1.3 ghz si 2 gb RAM si pot spune ca fata de windows 7 merge mult mai bine! Acum am windows 10 si pe lapotpul ce-l folosesc zilnic, i5 4210u, nVIDIA 840m si 8 gb RAM, fata de 8.1 se misca mai bine, e mai ok, are mai multe avantaje, unul ar fi cortana, chiar e super, un fel de siri pe iOS, jocurile merg bine, la unele mai vechi trebuie sa umbli pe la compatibilitate sa le pornesti in compatibility mode cu windows 7 si dupa merg fara probleme! Este ok, imi place cum merge w10, atata tot ca laptopul meu beneficia de dolby digital plus pe 8.1 si acum nu mai am driverul respectiv, imi era de ajutor, faceam bass boost in timp real, era tare, bluetooth nu-mi mai merge, ce-i drept nu am schimbat driverele inca, merg pe alea de pe w 8.1 si la placa video, totul e ok laughing cat timp totul merge cum trebuie, il las asa, am mai patit sa fac update si sa se strice lucrurile asa ca laughing Poti face update la windows 10 moca daca iei 7, 8 sau 8.1, vorbim in privat daca vrei detalii despre treaba asta.

| RB26DETT a răspuns (pentru RAY):

I5 de prima generatie? Face parte din a 4-a generatie, singurul lucru de reprosat este ca are doar placa video integrata, eu am configuratia urmatoare, i5-ul ala 'de prima generatie' ala care ai zis tu ca e naspa, nVIDIA 840M, 8 Gb RAM si HDD de 1 Tb i joc Gta 5 pe high, Wolfenstein the new order pe med-high, battlefield 4 pe high aproape de ultra, far cry 3 totul pe maxim, conteaza sa ai placa video buna, tu i-ai recomandat un laptp care are placa video buna dar procesorul este de 1.7 ghz, i3, tot a 4-a generatie, aceeasi tehnologie cu procesorul meu doar ca ala nu are turbo boost pana la 2.7, e ca si cum l-as folosi pe al meu in regim power saver :)) si iti spun ca pe net e cam nasol, asa cu placa video integrata joci gta 4 pe low fara probleme, am incercat, merge lejer, beamng drive mergea binisor pe low, gta 5 sa nu incerci sa iti instalezi ca am jucat putin pe Intel HD graphics, zici ca derulam imagini, nici sunetul nu era cum trebuie, abia am reusit sa-l conving sa intre in task manager, in fine, daca vrei laptopul doar pentru net, filme, photoshop si alte alea programe de editare si ce vrei tu, i5-ul ala este foarte potent! Eu unul sunt multumit de ce poate! Pentru jocurile ce le-ai enumerat este suficient sa ai acel Intel HD graphics 4400, se descurca binisor, poti juca diverse jocuri dar majoritatea pe low, dintre care pot face parte : Mafia 2, far cry 3 s-ar putea sa-ti mearga acceptabil pe low https://www.youtube.com/watch?v=gUUoWUu7jdg uite aici un video, procesorul duce! Daca vrei doar jocuri ai putea obta pentru cel cu placa video nVIDIA dar daca vrei rapiditate pe net, programe si alte alea, iti recomand laptopul care l-ai specificat dar poti arunca o privire si aici, uite un laptop cu procesor i3 dar din generatie mai noua si cu placa video mai buna http://www.emag.ro/......3MVH3BBM/, Lenovo asta are procesorul cu 8% mai slab decat acel HP dar are placa video dedicata de 2 gb deci iti vor merge multe jocuri, printre care bf3, bf4, far cry 3, gta 5 daca faci upgrade cu inca 4 gb RAM, si eu am avut 4 gb si nu au fost suficienti, jocul incepea sa sacadeze, RAM-ul era 99% ocupat, dupa upgrade merge perfect pe high! Daca vrei mai multe informatii despre laptop sau esti in dubii, astept sa-mi zici si te ajut!

| 6684464 a răspuns:

Da, merita.
De asemenea ai putea sa mai pui 250 de lei si sa-ti iei un Acer cu o placa video dedicata foarte buna http://www.pcgarage.ro/......nux-black/