| Noctis a întrebat:

As vrea sa caut cel mai profitabil hard disk in raport :
pret / spatiu de stocare / viteza de citire / viteza de scriere, dar in specificatii pe internet nu apare viteza de citire/scriere.
Cum as putea afla pentru un anumit hdd viteza de citire/scriere?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Ceea ce vrei tu nu prea are sens, decat daca cauti unul bun la toate. Ceea ce nu exista.

Pretul o sa mearga intotdeauna in jos cu numarul de giga ai hardului impreuna cu viteza de citire (in caz ssd sau cea de rotatie in caz hdd) si cu capacitatea hdd/sdd, dar per total va ajunge sa fie mai scump la orice moment de timp dat.

Asa ca intai de toate trebuie sa te gandesti la ce il folosesti ca apoi sa vezi rapoarte pentru ca teoria spune ca nu ai nevoie de viteza mare de transfer cand vezi un film, acolo ai avea nevoie de capacitate. Unde ai nevoie mare de transfer si capacitate mica(gen ssd pentru sistemul de operare), nu prea se pune problema de marime.

In fine, viteza de citire a unui hdd nu prea este considerata importanta devreme ce sunt doar cateva tehnologii mai cunoscute: 5000, 7000, 10000 si 15000 rotatii pe minut. Sunt si altele, dar nu sunt comerciale.

Asa ca, istoric vorbind, vei gasi la hdd-uri viteza de rotatie. Ceea ce se transforma in cativa mega pe secunda.

Datorita modului diferit de functionare, la ssd, nu ai cum sa vorbesti de viteza de rotatie... pentru ca nu ai componente in miscare. Si atunci vorbesti de viteza de transmisie.

Si chiar si in conditiile astea, viteza de transmisie este doar teoretica, pentru ca in practica transferul unei cantitati de informatii teoretic foarte rar este necesara pe timp indelungat (si sa simti cu adevarat efectul) si atunci cand este necesara si restul hardului (procesor, bus, memorie, controller hdd/ssd) pe langa sistemul de operare ar trebui sa te ajute foarte tare.

Ceea ce in aplicatiile comerciale nu prea se intampla. Nici chiar la jocurile cele mai ofticate nu vei intalni. Din simplul fapt ca jocurile sunt create sa fie vandute la multe persoane si nu doar la cativa.

Asa ca in afara de o curiozitate care nu va folosi la nimic, sa aflii acel hdd/ssd este doar o chestie de compromis: de unde tai mai mult? De la capacitate sau de la pret? Oricum ar fi... stii si tu. Viteza se intelege cu ssd-ul. Capacitatea cu hdd-ul. Pretul cu nici unul.

Sper ca nu te-am plictisit prea tare.

4 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Nu e specificata deoarece viteza de citire/scriere depinde de mai multi factori: viteza de rotatie, cache, mod conexiune (sata 1-2-3), nr.de capete de citire/scriere, nr.partitii..Functie de bani il cumperi pe cel care are viteza mai mare, cache mai mare si faci partitiile functie de nr. capetelor de citire/scriere.

| rgx a răspuns:

Iti recomand un ssd!

| JAgardel12 a răspuns (pentru rgx):

Hard disk Seagate Surveillance HDD 3TB 5900RPM 64MB SATA-III 3.5 inch