| Skylimit a întrebat:

Aș vrea să cumpăr niște căști pentru căpățâna mea și nu mă pot decide între Sennheiser HD 518 si Beyerdynamic DT-770 Pro 80 Ohm. Stau cam toată ziua la PC și port ochelari cu niște rame destul de groase deci vă dați seama ca am nevoie de ceva rezistent si confortabil. Mulți spun că DT-770-urile sunt extrem de comfortabile dar cele de la Sennheiser au un cablu detașabil, lucru ce mă liniștete în caz că se duce naibii cablul. M-aș duce cu 518-urile dar mă tem că nu voi putea sta mai mult de o ora cu ele pe cap. Aștept păreri, sugestii. Va mulțumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| WxRo a răspuns:

Nu are cum sa te dezamageasca. O sa ramai uimit de calitatea sunetului. Stiu ca acum pare ciudat insa in momentul in care o sa asculti un flac o sa iti dai seama de diferenta.Si diferenta este foarte mare ..si sesizabila chiar si pentru un "ascultator" obisnuit.

16 răspunsuri:
| WxRo a răspuns:

Ambele sunt niste casti ok ...insa fiecare le poarta alfel, le simte altfel, deci este extrem de greu de spus care sunt mai confortabile pentru tine. Si eu tot pe 518 as merge pentru ca le-am auzit si se aud superb in orice conditii. Insa NEAPARAT o placa de sunet decenta la ele ca sa te bucuri de tot ce pot.

| Skylimit explică (pentru WxRo):

Merci de raspuns! Sincer nu sunt prea interesat de sunet. Nu sunt deloc un „audiophile". Dar totuși sună interesant. Înainte aveam castile in ear CX 300-II, tot de la ei conectate la un ALC662 direct in I/O-ul de la placa de bază si nu aveau nici un fel de bâzait sau sunet de fundal. După ce s-au stricat (acum o săptămâna sau așa ceva) m-am mutat pe niște căști stock de la Samsung. Da, diferenta e cam mare. Și da, stau cu amandouă la PC. Nu le simt mai deloc, evident. Înainte de CX 300-urile aveam o pereche ieftină de căști de gaming. O porcărie oricum. Nu erau over-ear sau așa ceva și cred ca nu puteam să rezist mai mult de o ora cu ele. Măcar aveau switch din ăla pentru bass... Oricum, s-au dus și alea. Acum am ajuns astăzi când mă uit pe forum-uri și pe review-uri pe YouTube la căști. Toți termenii ăștia cu ohm si astea îmi amintesc de școală laughing. Revenind la subiect, crezi că ar merita să investesc într-o placa de sunet dedicată (sau amp sau dac ce-or fi alea) decentă pentru a simți o diferență, ținând cont ca nu prea sunt expert în așa ceva?

| WxRo a răspuns:

Sincer...da. Merita o placa de sunet dedicata avand in vedere calitatea castilor.Sunt niste casti foarte bune si este pacat sa nu te bucuri de tot ce pot ele sa iti ofere.
Iar investitia nu este chiar atat de mare. Gasesti un Asus xonar la un pret decent chiar si nou.
Daca ai unde iti sugerez sa asculti si hyperx cloud ii 7.1. Sunt niste casti extrem de usoare si confortabile iar calitatea sunetului este super ok.

| Skylimit explică (pentru WxRo):

Având în vedere că nu cumpăr căști în fiecare luna, cred că voi merge cu 518-urile. Prea multe feature-uri calumea. Cablu detașabil, comfortabile, și dupa cum spui tu (și multi alții) sunet super bun. Vreau ceva ce rezistă. Nu zic că cele de la Kingston nu sunt bune dar cred că o firmă ca Sennheiser e mai specializată pe domeniul audio-ului când vine vorba nu doar de sunet dar și de durabilitate. Crezi că un ASUS Xonar U3 ar fi destul?

| WxRo a răspuns (pentru Skylimit):

Nu am avut ocazia sa o ascult insa din specificatii pare o placa de sunet ok.
Ai mare grija ca ele vin cu jack de tip TRS ( un pic mai mare decat cel normal )
Nu stiu sigur daca pachetul contine si un adaptor de la jack-ul trs la jack normal.
In caz ca nu ai adaptor in pachet poti lua asa ceva : https://www.soundcreation.ro/......14883.html

| Skylimit explică (pentru WxRo):

Păi din câte am văzut căștile sunt implicit 6.3 și vin cu adaptor pentru 3.5. Am văzut pe PCGarage un review de la un domn ce zice „O am de aproape 3 ani, iar în combinație cu Sennheiser HD 518 rezultatul e incredibil."

| WxRo a răspuns (pentru Skylimit):

Daca au adaptor in pachet cu atat mai bine.

Eu am avut ocazia sa le ascult si in cateva jocuri dar si cu ceva muzica. Sunetul este fara cusur. Ce este drept am ascultat flac-uri.

| Skylimit explică (pentru WxRo):

Deci în concluzie, voi merge cu HD 518-urile și ASUS Xonar U3. Mi-e cam frică sincer de placa asta de sunet. Mi-am luat recent una de la Logitech am impresia (tot externa). Ce-i drept destul de ieftină dar se auzea mai nașpa decât pe cea integrată. Sper să nu ma dezamăgească și astea.

| Skylimit explică (pentru WxRo):

În cazul ăsta îți mulțumesc mult pentru ajutor!

| WxRo a răspuns (pentru Skylimit):

Cu placere.
Astept sa vad ce parere o sa ai dupa ce o sa le folosesti prima oara happy

| Skylimit explică (pentru WxRo):

Tocmai am văzut ca la conectori la placa de sunet scrie 3.5 RCA Jack și la jack-ul de 3.5 mm de la căști e TRS.

| WxRo a răspuns (pentru Skylimit):

Il voi intreba azi pe prietenul meu care le are, cum le-a conectat el si iti voi zice exact. E cel mai sigur asa.

| Skylimit explică (pentru WxRo):

Mulțumesc din suflet pentru ajutor! Rar găsești oameni ce-și dau interes în felul asta.

| WxRo a răspuns (pentru Skylimit):

Nicio problema happy Placerea este de partea mea.

| WxRo a răspuns (pentru Skylimit):

Exista adaptor direct in pachet si merge super ok cu acea placa de sunet happy

| Skylimit explică (pentru WxRo):

Merci mult din nou!

| WxRo a răspuns (pentru Skylimit):

Nu are cum sa te dezamageasca. O sa ramai uimit de calitatea sunetului. Stiu ca acum pare ciudat insa in momentul in care o sa asculti un flac o sa iti dai seama de diferenta.Si diferenta este foarte mare ..si sesizabila chiar si pentru un "ascultator" obisnuit.