| SmackER a întrebat:

Salut,TPU! As vrea sa imi cumpar o placa video, dar problema este ca placa mea pe care o am acum este incorporata.Eu pe placa de baza am si slot de placa video normala.Ca sa imi cumpar o placa normala trebuie sa schimb toata placa de baza?

7 răspunsuri:
| nutepriveste21 a răspuns:

Nu, daca pc-ul e mai nou ai slot pentru placa video pci expres iar daca e mai vechi e posibil sa ai agp. Desfa pc-ul si vezi ce fel de slot ai(se poate vedea si la optiunile din bioss) si cauta pe net o oferta de placi video pe slotul tau.

| SmackER explică (pentru nutepriveste21):

Cineva a venit la mine, si a montat placa lui video.Si am vazut ca mergea.Dar daca iau o placa si o montez, PC-ul functioneaza si cu cea noua si cu cea incorporata?

| nutepriveste21 a răspuns (pentru SmackER):

Da,dar nu in acelasi timp ci asa cum vei selecta din bioos sau poate e trecut pe automat.

| AgathaRo a răspuns:

Ce model este placa de baza, placiile video toate sunt "normale"

| SmackER explică (pentru AgathaRo):

Nu stiu modelul.Eu vreau sa montez o placa video mai mare, si sa nu fie incorporata.

| AgathaRo a răspuns (pentru SmackER):

Daca nu stii atunci intreaba-l pe respectivu ce socket avea placa video care a probat-o.

| pozeanimate a răspuns:

Nu schimbi placa de baza, doar sa te uiti la ce fel de slot sustine placa si dupa asta cumperi placa video