| DarthNiger a întrebat:

as vrea sa imi iau placa video ASUS GeForce® GT 710, 2GB DDR3, 64-bit, treaba este nu stiu daca o sa imi functioneze cum trebuie datorita placii mele de baza si vreau sa fiu sigur inainte sa achizitionez placa, am sa las specificatiile PC-ului meu big grin
-Windows 7 64 bits
-4GB Memorie RAM
-Procesor AMD Athlon 64 x2 Dual Core Processor 4000+, 2.1 Ghz
-Placa de baza ASUSTeK APM78-GS_S.
-Placa video NVIDIA 210 512mb DDR2

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

O sa functioneze dar e prea slaba pentru acel procesor si nu o sa castigi nimic, mai bine ramai la ce ai atunci.

Intrebarea e : la ce folosesti sistemul? Daca la jocuri, ce jocuri?
Ce rezolutie are monitorul?

Am vazut si eu ca placa de baza are PCI-E 1.0 iar placa video PCI-E 2.0, dar...

PCI-E 2.0 devices are fully backwards compatible, so you should have no problems. The hardware will only function at PCI-E 1.0 speeds, though.

adica orice placa PCI-e 2.0 va merge, dar nu la adevaratul ei potential, va pierde aproape o treime din performanta.

Cea mai buna varianta ar fi GTX 550 sau GT730.

18 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Daca are port pci express. Iti va merge aceea placa.

| DarthNiger explică (pentru Sofer):

Am PCI Express x16, dar scrie ca placa are interfata PCI Express x16 2.0, e vreo diferenta?

| DarthNiger explică (pentru NLS):

Pai si GTX 550 si GT730 merg tot pe PCI-E x16 2.0

| NLS a răspuns (pentru DarthNiger):

PCI-e 1.0 are rata de transfer 2.5 GT/s (gigaTtransfers/secunda)
PCI-e 2.0 are rata de transfer 5.0 GT/s (gigaTtransfers/secunda)

in situatia ta, orice placa video ai alege dintre GTX 550, GT710, sau GT730, GT740, etc, rata de transfer va fi de maxim 2.5GT/s.

DAR GT730 (varianta cu memorie GDDR5!) are cu totul alte caracteristici fata de GT710 (care are doar memorie GDDR3)

latime de banda GTX550Ti (GDDR5): 98.4 GB/s
latime de banda GT730 (GDDR5): 40 GB/s
latime de banda GT710 (GDDR3): 14.4 GB/s

CUDA Cores GTX550Ti (GDDR5) : 192
CUDA Cores GT730 (GDDR5) : 384
CUDA Cores GT710 (GDDR3) : 192

Memory BUS GTX550Ti (GDDR5) : 192-bit
Memory BUS GT730 (GDDR5) : 64-bit la varianta cu 2GB memorie RAM
Memory BUS GT710 (GDDR3) : 64-bit

| DarthNiger explică (pentru NLS):

Am inteles deja cum sta treaba cu PCI-e 2.0, pe mine nu ma intereseaza o placa video asa puternica precum GT 730, alesesem GT 710 pentru ca pare o placa video decenta, nu vreau sa fac gaming pe ea, voiam doar sa stiu daca placa de baza o sa duca 710 si de asemenea, spui ca 730 e mai potrivita decat 710, de ce? dar 730 e evident mult mai puternica decat 710, eu asta nu pricep, de ce 730 si GTX 550 care sunt mult mai puternice sunt mai potrivite decat 710?

| DarthNiger explică (pentru NLS):

Repet, nu vreau sa fac gaming 2019 cu placa video, vreau doar o placa video decenta si sa mearga cateva jocuri mai noi, am avut si NVIDIA 210 1GB ram de asemenea, a rulat foarte bine, cu toate ca era PCI-e 2.0

| NLS a răspuns (pentru DarthNiger):

Stiu foarte bine de ce am zis 730

--e 337 RON, dar ai sansa sa joci in conditii bune "cateva jocuri mai noi"
https://www.pcgarage.ro/......-64-bit-4/

--nu prea vad pe nimeni care ar oferi mai mult de 30 RON pe un 710 peste vreo 2 ani de exemplu.
Pur si simplu e prea slaba pentru orice fel de jocuri.
Nici macar 730 nu poti spune ca e placa de jocuri, dar face fata unor titluri mai vechi.

DACA specificai macar ce te-am intrebat mai sus...
Despre ce jocuri e vorba si ce rezolutie are monitorul?

Daca joci doar CS, atunci ajunge 710, caci acela foloseste mai mult procesorul.

DAR indiferent daca e vorba despre buget sau incapatanare, ia GT710 cu memorie GDDR5.

https://www.pcgarage.ro/......w-profile/

| DarthNiger explică (pentru NLS):

Cel putin jocuri din 2012-2013, nu sunt pretentions la jocuri si nu ma astept sa mearga la grafica maxima, poate chiar si jocuri din 2014 la grafica mica, placa asta care o am mi-au mers jocuri din 2013 la minim, fiindca asa cum am zis, nu sunt pretentios la jocuri.

| DarthNiger explică (pentru NLS):

Apropo site-ul care mi l-ai dat cu GTA710 GDDR5, are PC-e 8 2.0, eu nu am nici macar slot pentru 8 simplu.

| NLS a răspuns (pentru DarthNiger):

X8 e acelasi slot cu x16, doar se reduce viteza (latimea de banda).

urmatoarea placa cu x16 si 2GB costa 312 RON

https://www.pcgarage.ro/placi-video/asus/geforce-gt-710-2gb-ddr5-64-bit/

iar 730 costa 337 RON

Daca esti restrans de buget, o gasesti aici mai ieftin
https://www.cel.ro/......SQ2NzEu-l/

| DarthNiger explică (pentru NLS):

Aaa ok atunci, mersi, insa e putin cam mare ca marime laughing oare imi incape cand o sa montez placa?

| NLS a răspuns (pentru DarthNiger):

Placile astea nu sunt de regula mari, dar masoara spatiul din carcasa inainte sa comanzi

GT710 are 16.7cm (167 x 69 x17 mm)
https://www.pcgarage.ro/placi-video/asus/geforce-gt-710-2gb-ddr5-64-bit/

GT730 are 15cm (1.467 cm x 14.988 cm)
https://www.jacob.de/......44632.html

| DarthNiger explică (pentru NLS):

Salut, tot eu sunt, mi-am luat placa video GT710, am montat-o dar treaba este ca nu gasesc driver sa instalez pentru placa, am placa video dedicata Nvidia GeForce 8000

| NLS a răspuns (pentru DarthNiger):

Https://uk.download.nvidia.com/......l-whql.exe

Driverul oficial de pe site ul nVIDIA

| DarthNiger explică (pentru NLS):

Spune ca cica nu e compatibil cu versiunea de Windows.

| NLS a răspuns (pentru DarthNiger):

O sa functioneze dar e prea slaba pentru acel procesor si nu o sa castigi nimic, mai bine ramai la ce ai atunci.

Intrebarea e : la ce folosesti sistemul? Daca la jocuri, ce jocuri?
Ce rezolutie are monitorul?

Am vazut si eu ca placa de baza are PCI-E 1.0 iar placa video PCI-E 2.0, dar...

PCI-E 2.0 devices are fully backwards compatible, so you should have no problems. The hardware will only function at PCI-E 1.0 speeds, though.

adica orice placa PCI-e 2.0 va merge, dar nu la adevaratul ei potential, va pierde aproape o treime din performanta.

Cea mai buna varianta ar fi GTX 550 sau GT730.

| NLS a răspuns:

GTX 550 s-ar potrivi cu acel procesor.
GTX 460 (consuma insa foarte mult curent)
GT 730
sau
AMD (ATI Radeon) HD7760

| DarthNiger explică (pentru NLS):

Aha, deci placa asta video nu o sa functioneze?

| DarthNiger explică:

A da, am uitat sa mentionez ca placa de baza a fost schimbata acum 1 an sau 2, nu stiu daca are vreo importanta.