| 50deBANI a întrebat:

As vrea sa imi schimb placa de baza si nu stiu ce fel de placa ar trebui sa imi cumpar ( adica...trebuie sa fie compatibila cu vechea placa?)

6 răspunsuri:
| taken a răspuns:

Vrei sa schimbi doar placa de baza?
Nu te ajuta cu nimic.Schimbi placa de baza daca vrei sa schimbi si procesorul, memoria RAM (daca placa veche nu suporta mai multa).Nu are rost sa schimbi doar placa de baza.
Poate vrei sa schimbi placa video.

| 50deBANI explică (pentru taken):

Pai ...ma gandeam ca poate o sa gasesc o placa de baza cu procesor, iar dupa ce imi cumpar aceasta placa de baza, sau inainte, voi cumpara minim o placa de 2 GB RAM

| taken a răspuns (pentru 50deBANI):

Vrei sa faci un upgrade al PC-ului tau.
Tu vrei o placa de baza cu tot cu procesor.Am vazut pe mai multe site-uri dar nu cred ca sunt bune.Eu am dat 300 lei pe o placa de baza care are socket 1155(doar placa de baza) iar o placa de baza cu procesor este 400-500 lei (iti dai seama ca are un procesor slab).
Trebuie sa vezi si ce memorie ai acum. Daca ai DDR 2 va trebui sa schimbi si memoria deoarece placa de baza pe care o vei cumpara va suporta DDR 3.Cand vei schimba placa video trebuie sa ai in vedere sursa, daca ai o sursa slaba nu va duce (se va arde).

| SouLIce a răspuns:

In primul rand trebuie sa aiba soket la fel ca prima ca sa se potriveasca cu procesoru, l conectori de placa de baza si memoriile suportate

| BuGz a răspuns:

Trebuie sa fie Soker'ul compatibil cu cel precedemnt! dar el nu depinde de cel vechi!winking poti gasi un numar foarte larg de placi video ( unele cu placa audio incorporate [ asa am eu ] ) si sunt si la preturi bune eu ti-as recomanda una pe 62 Bitz cu 2 racitoare ( nu prea cred ca le spune asa laughing thinking ) si cu placa audio incorporata! Pretul ajunge pana la 450 500 lei!
Bafta!

| 50deBANI explică:

Daca este de ajutor...calculatorul il voi folosi pentru jocuri ceva mai nou, programe, editat videoclipuri, etc