| Xenoverse a întrebat:

as vrea sa inlocuiesc unitatea optica cu un adaptor pentru SSD la laptopul meu HP 15-G011SQ si nu stiu de cati milimetri trebuie sa fie adaptorul ca sa se potriveasca laptopului meu?

1 răspuns:
| ziftode a răspuns:

1. nu exista decat o singura dimensiune la unitatile optice de laptop, si daca nu ma insel e 9.6mm, insa pentru fiecare model "adaptorul" poate fi diferit
adaptorul se numeste caddy, gaseti pe site-ul:
http://www.hddcaddy.ro/
de asemenea acolo gasesti si un adaptor de usb pentru unitatea optica de laptop, ca sa o poti folosi in continuare, extern:
http://www.hddcaddy.ro/cabluri/cablu-adaptor-usb20-dvdrw

nu gasesc modelul tau de laptop acolo, dar am mai intalnit problema asta si le-am dat un e-mail si mi-au gasit adaptorul FOARTE exact pentru laptop-ul cautat

2. te sfatuiesc sa nu pui ssd-ul in loc de unitatea optica, ci hdd-ul, iar ssd-ul sa il pui in loc de hdd, unitatea optica nu are nevoie de o viteza foarte mare la portul de date (sata) asa ca se intampla foarte des ca laptop-ul sa aiba sata3 pe portul de hdd si sata2 pe portul de unitate optica.