| KenGi16 a întrebat:

As vrea sa-mi cumpar un laptop, momentan detin un calculator pe care il am de vreo 5-6 ani si se misca extrem de greu. Optez pentru un laptop pentru ca e si mai usor de transportat, e mai practic si m-am oprit asupra unui laptop ( aveti link mai jos ). Nu stiu ce sa zic avand faptul ca sistemul de operare il are free DOS. N-am auzit in viata mea de el, e bun de ceva? Va trebui sa cumpar si un windows ( 10, 8 idk )? Sau pot sa folosesc free dosul? Nu le am cu sistemele de operare, chiar as avea nevoie de un sfat in privinta asta.
https://www.emag.ro/......DB8NX6BBM/

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Salut. FreeDos e un sistem minimal cu linie de comanda. Poti cumpara cheie de windows 10 pe 64 de biti cu 20-30 de lei tot de pe eMAG. Daca ai un stick gasesti aici instrument cu care sa faci configurezi stickul (sa aiba minim 8 gb).
https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10.

| flixbuster a răspuns:

Laptop-ul pare ok pentru office si multimedia poate si ceva gaming light. FreeDOS e ca si numerele temporare la masina - le dai jos si pui definitive. Asa ca iti va trebui un OS - Windows 10 sau (de ce nu?) Linux (recomand Xubuntu 18.04 64 bits, utilizatorii de Windows carora li l-am instalat au fost foarte incantati de el - merge foarte bine si Linux Mint 19 XFCE 64 bits doar ca eu prefer Xubuntu).