| Alex_Alex_1996_biY4 a întrebat:

as vrea sa-mi fac un pc pe piese si as vrea de la cine se pricepe sa mi spuna cum sunt piesele astea:

Kit Memorie Kingston HyperX FURY Black 16GB 2x8GB DDR4 3200MHz CL16

Placa de baza GIGABYTE B450 AORUS ELITE Socket AM4

Procesor AMD Ryzen 5 2600X 3. 6GHz Socket AM4 Box Wraith Spire Cooler

HDD Seagate BarraCuda 1TB 7200RPM SATA3 64MB

Carcasa ATX Aerocool CYLON RGB Fara sursa USB3.0 Neagra

Placa video GIGABYTE Radeon RX 5600XT GAMING OC 6GB GDDR6 192-bit V2

Sursa Aerocool Lux 750W 80 PLUS Bronze

Pc ul ma duce in jur de 3500-3600 lei
As vrea sa stiu daca o sa mearga bine pe jocuri, cat de tare o sa se incalzeasca si toate astea, multumesc anticipat

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

2600X, fara SSD, bataie de batjocura. De acord cu ce zice NLS. Ar fi o idee sa ne zici si ce monitor ai. Eu unul as sacrifica placa video pentru un 5500XT si as pune ce trebuie in rest pentru a obtine un sistem durabil.

| NLS a răspuns:

Schimba sursa cu altceva mai de încredere, de la Corsair, Sirtec, EVGA, Cooler Master, Antec, Cougar, Phanteks, Seasonic, BeQuiet, Silverstone,... Chiar și Gigabyte, Thermaltake, Chieftec, Redragon.

Aerocool sunt destul de problematice.

Sunt arhisuficienti 700W, important e sa fie OEM ul de calitate (și este, la brandurile de mai sus) și sa aibă amperii necesari pe railul de 12V.

Scrie pe google: Outervision PSU calculator (acesta oferă și amperajul, spre deosebire de alte site uri)

Poți alege absolut toate componentele, poți simula și OC (frecvente marite) la procesor și video...

In locul tău as elimina HDD ul, și as lua un SSD acum. Fie de 256, fie de 512.

Hdd de 1 TB nu merita deloc.
Fie de 2, 3 sau 4TB, fie nimic.

HDD poți adauga oricum mai încolo, acum la început e important sa
"zboare" pc ul.

In rest, e foarte bine ce ai ales.
As încerca sa pun un 3600X in acel buget, dar nu prea merge, sacrific prea mult de la alte componente.

| Cosmin89321 a răspuns:

Salut, am si eu un pc cu un ryzen 5 2600 (fara x, atunci era diferenta de 200 de lei intre ele) luat in vara, se misca super.
Eu iti zic ca trebui sa iti schimbi sursa, https://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/s12iii-550-80-plus-bronze-550w/ pe asta o am eu, numai ca varianta de 650w, asta de 550w iti va ajunge.
Scoate acel HDD, are o valoare buna, dar va fi mult mai rapid sistemul daca folosesti un ssd. Asta ar merge, e mai scump dar mult mai rapid https://www.pcgarage.ro/ssd/kingston/a400-960gb-sata-iii-25-inch/

Eu iti zic sa tii ventilatorul stock, e mai mult decat suficient, dar sa nu faci OC la nimic, nu merita.

Din punct de vedere al placii de baza, ea nu afecteaza perfomanta!

Eu mi-am luat o placa de baza ieftina https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/a320m-dvs-r40/
Cum nu folosesc SSD NVME (diferenta foarte mica in loading times) Mie mi se pare ca nu are sens sa iau o placa de baza mai scumpa cand nu ma ajuta cu nimic. Chipsetul A320M nu permite overclock, dar in opinia mea nu merita overclockul. Banii de placa de baza i-am pus la stocare, mi-am luat ssd mai mare. Nu iti recomand o anumita placa de baza.