| maruneakflorin a întrebat:

as vrea să-mi ziceți cât de bună e sursa asta si as vrea sa stiu cam ce lungime are cablul cu conectori 1 x20 +4 care vine pe placa de baza si ce lungime are conectorul 1 x atx 4 pin tot care vine pe placa de baza fiindcă sursa la mine vine foarte jos și am avut niște surse cu cablu care nu-mi ajungeau dau funda! Sursa Inter-Tech SL-500A, 500W

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Sursele ATX, ca si placile de baza, au marimi standardizate si trebuie sa aiba lungime suficienta pentru a se putea conecta intr-o carcasa midi-tower, cu sursa pozitionata in carcasa deasupra placii de baza.

Pentru carcase Tower (mari) sau de format ne-standard se poate intampla ca sursele ordinare sa nu aiba cabluri suficient de lungi. In aceste cazuri trebuie comandate surse speciale, care au si firele mai groase si mai lungi (pentru a nu pierde curent mult).

La nevoie se pot folosi cabluri de prelungire sau cu ramificatii pentru alimentarea perifericelor (hdd, CD/DVD-ROM, placa video, etc).