| aloken a întrebat:

as vrea sa stiu daca acest HDD extern este bun:

http://www.altex.ro/......-3-0-negru

As mai vrea sa stiu daca pozele si filmele se pot pierde pe acest HDD deoarece doar filme si poze o să tin pe el.El trebuie tinut in permanenta conectat la un laptop sau pc?

Cel mai bun raspuns care sa conțină s i cateva explicatii (daca se poate ca nu ma le am cu saltea) v-a primi funda.

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Pai de ce sa-l tii conectat in permanenta?
Niciun HDD externe nu e bun daca are alimentare pe USB! Cauta unul cu alimentare separata, altfel o sa te pomenesti cu bad-uri pe el sau fara date!

| halogen001 a răspuns:

Eu am modelul asta http://www.altex.ro/......-3-0-negru si e bun.
Avand alimentarea pe USB, nu se pot folosi prelungitoare USB - scade tensiunea de alimentare din cauza rezistentei firului, de aceea au firul scurt, deci se va folosi numai cablul original si se conecteaza direct la USB.
Nu trebuie conectat in permanenta la laptop, in timpul functionarii e bine sa stea intr-un loc aerisit (pentru racire mai buna - nu se pun alte obiecte peste el), nemiscat. La deconectare se foloseste "Safe remove hardware and eject media" ca sa nu apara erori pe el.