| maruneakflorin a întrebat:

as vrea sa stiu daca am rami pe calculator ddr2 si as vrea sami pun placa video ddr5 trebuie sa skimb si rami explicatimu mai clar va rog

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Nu trebuie sa schimbi nimic. Ddr-ul placii video nu depinde de ddr-ul memoriei ram sau a celui suportat de placa de baza. Conditia este ca slotul placii de baza sa primeasca placa video (configuratia fizica, PCIE).
Corespondenta trebuie sa existe intre memoria suportata de placa de baza (ddr, ddr2, ddr3, ddr4) si placuta de memorie ram, care trebuie sa fie de acelasi tip.

| maruneakflorin explică (pentru dannyel86):

Inca ce va pe placa de baza asta Lenovo Intel p35/g33/g31 pot pune o placa video dd3, dd4 sau ddr5?

| dannyel86 a răspuns (pentru maruneakflorin):

"Intel p35/g33/g31" se refera la Chipset. Nu spune nimic despre denumirea placii de baza sau modelul sistemului.
Gasesti in cartea tehnica (manual) detalii despre sistemul tau.
Daca nu te descurci, poti apela la softul Aida64, care va scana pc-ul si iti va da amanunte despre toate componentele pe care le detii.
Al doilea din lista e versiune portabila (ruleaza fara instalare).
http://www.aida64.com/downloads

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu, nu trebuie sa schimbi.
Conditia este insa ca, placa de baza si cea video sa fie compatibile (conectare, frcventa de transfer etc).

| K0sti a răspuns:

Da, iti trebuie DDR5, da asta cand s-o inventa! Ia pune tu mana si mai citeste!

| KillaNoFilla a răspuns:

Vram nu are nici o legatura cu ramul pc-ului.Nu trebuie sa,, schimbi nimic.

| Decicumzici a răspuns:

Asta e ca si intrebarea aia ca daca placa video e pe 64bitt si windowsul trebuie sa fie tot asa =) voi chiar nu stiti sau troluiti?