| CheyTack a întrebat:

as vrea sa stiu daca placa asta video http://www.emag.ro/......EQKJNBBBM/ are nevoie de alimentare separata sau conector de 6 pini si daca este compatibila cu http://www.gigabyte.com.ro/products/product-page.aspx?pi d=3970#ov

Răspuns Câştigător
| MpT a răspuns:

La placile video mai puternice care consuma mai mult si au alimentari suplimentare, da conteaza si amperajul de pe liniile sursei ca se alimenteaza si direct din ea(tu oricum cred ca ai citit gresit pe ea, acolo sunt mai multe liniii de 3.3, 5, 12 V si fiecare are amperajul ei). 750 si 750 TI pe care ti le-am recomandat se alimenteaza doar din portul pci-e din placa de baza si cum ti-am explicat inainte au un consum redus la care face fata orice sursa(si noname) de 400W. Atat ca astea noname sunt mai proaste si de obicei e dupa noroc, unele pot ceda oricând fara sa le stresezi sau la socuri de curent. De aia e recomandat si o sursa ceva mai ok si care sa aiba ceva protectii. Dar de facut fata o face oricare.

5 răspunsuri:
| bineproportionat a răspuns:

Salut, intra si tu vineri dimineata si vezi ce preturi gasesti, nu are rost sa dai bani acum si peste o zi sa fie redusa http://bit.ly/1ucq4Dg

| MpT a răspuns:

Placa postata de tine nu are nevoie de alimentare separata, iar placa de baza avand port PCI Express x16 e compatibila cu orice placa video actuala.

Dar nu stiu de ce ai cumpara un produs vechi, când la acelasi pret ai versiunea mai noua si mai buna.
Deci in loc de acel gtx 650 iti recomand acest gtx 750 OC tot de la Asus http://bit.ly/1Hlt6PT
La fel nu are nevoie de alimentare separata si e mai buna cu peste 30%(chiar consuma putin si degaja putina caldura).
Petru o mica diferenta de bani, te-ai putea uita si la versiunea 750 TI http://bit.ly/1vpLxPD care ofera inca un plus de performanta de vreo 10%.

| CheyTack explică (pentru MpT):

Da da problema e ca nu cred ca sursa mea de 420 w poate sa duca placa asta si un i3

| MpT a răspuns (pentru CheyTack):

Placile video gtx 750 si 750 TI au o arhitectura noua, Maxwell, cu consum redus de energie. In load consuma undeva la 50-60 W, sa zicem maxim 70-75 W(atat duce si portul pci-e), din acest motiv neavând nevoie de alimentare suplimentara. Iar procesorul i3 nu e nici el un mare consumator, tot vreo 50-60 W in load. Cat mai consuma placa de baza si celelalte componente(HDD, memorie, unitate optica) pe sistemul tau nu vei avea un consum mai mare de 150-200 W in full load oricat l-ai stresa.
Deci le va duce fara nicio problema si sursa ta de 420W.
In functie de bugetul tau poti alege oricare dintre ele, oricum ambele sunt mai bune decat acea GTX 650 cu vreo 30 si 40%. Si au si pret bun in linkurile date de mine.

| CheyTack explică (pentru MpT):

Te mai intreb ceva. Conteaza cati A are sursa? Ca mi-a spus cineva ca daca nu ai minim 18 A nu o sa mearga. sad pe sursa mea scrie Curent Intrare 4A

| MpT a răspuns (pentru CheyTack):

La placile video mai puternice care consuma mai mult si au alimentari suplimentare, da conteaza si amperajul de pe liniile sursei ca se alimenteaza si direct din ea(tu oricum cred ca ai citit gresit pe ea, acolo sunt mai multe liniii de 3.3, 5, 12 V si fiecare are amperajul ei). 750 si 750 TI pe care ti le-am recomandat se alimenteaza doar din portul pci-e din placa de baza si cum ti-am explicat inainte au un consum redus la care face fata orice sursa(si noname) de 400W. Atat ca astea noname sunt mai proaste si de obicei e dupa noroc, unele pot ceda oricând fara sa le stresezi sau la socuri de curent. De aia e recomandat si o sursa ceva mai ok si care sa aiba ceva protectii. Dar de facut fata o face oricare.