| Maciuca_Denis_2000 a întrebat:

as vrea sa stiu de ce am asa multe grade pe placa video, adica undeva la 75 85 de grade in full load. Am un rx580 de 8gb si toate astea au inceput de cand cu caldura asta. Cand nu joc nimic nu am probleme. Procesorul sta bine, e racit de un cooler le lichid si in jocuri am undeva la 60 65 de grade, dar placa video parca se incinge prea tare, aceasta avand doar 1 an.

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Seteaza fanurile in full load, daca ti se pare mare temperatura. Probabil setarile default ale BIOS-ului video nu ii dau full load ventilatorului pana pe la 80-85 de grade. Vezi in driver ca ai acolo sa ajustezi manual viteza. Baga-le in 100% manual - o sa faca ca avionul probabil - si da-i vreo juma' de ora de Furmark, apoi vezi unde s-a stabilizat temperatura. Probabil o sa ramina sub 70.

| Gabi304 a răspuns:

Ai putea incerca sa ii schimbi pasta termoconductoare, si din driverul AMD sa ii setezi ca dupa anumite grade coolerul sa se invarta la un anumit procentaj.

| Reigobel a răspuns:

Curata bine de pras fan-urile si dupa dez si ins driver-ele