| tomoiagaioan a întrebat:

As vrea sa stiu unde se instaleaza programele in pc:in C se instaleaza programe,iar in D si E jocuri,muzica,poze etc?
Spuneti-mi ce si unde se instaleaza, ca sa nu imi mearga greu pc!
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

De ce nu-ti creezi partitii speciale atunci cand bagi un windows? Uite, eu pe partitia C am instalat in totalitate windows-ul, pe partitia E am filmele, jocurile, muzica, etc, iar pe partitia D, am programele. De cand am facut chestia asta pc-ul si laptopul meu se misca mult mai bine, nu imi ingreunez windows-ul, si asa am mai si prelungit durata de viata a sistemului de operare. Iti recomand sa faci exact la fel.
Bft! happy

4 răspunsuri:
| FkThRz a răspuns:

C, D, E etc. se numesc "partiţii". In partita C, de obicei, se instaleaza windows-ul, iar in restul orice altceva. Dar in mod normal, cand instalezi un program, locatia prestabilita pentru instalare este in C:/Program Files. Deci, daca nu schimbi asta la instalare, vei avea programe si in C. Bafta!

| Costel_Alexandru_1994 a răspuns:

Programele se instaleaza in partitia cu windowsul in folderul program file acolo se instaleaza automat programele si eu zic ca nu te incurca cu nimic..deasta iti lasi 70gb in partitia cu windowsul si restul in alte partitii.Si cel mai bine sa ai 2 partitii decat 3-4 pentru ca pentru fiecare partitie perzi cativa gb pentru peretele separator..Greu iti merge calculatorul de la virusi sau din cauza hardului.Formateaza-l.Daca ai windowsul vechi reinstaleaza-l. Daca ai windows xp si nu poti baga alt windows gen 7 sau 8 cumparati alt calculator

| KnightOfNight a răspuns:

In C se instaleaza windowsul, iar orice alt fel de program si muzica, pozele sa le pui pe alt disk (D, E in cazul tau).Cu alte cuvinte, nu instala programe pe partitia windowsului.

| simbioze a răspuns:

Baaah pentru numele lui dumnezeu!
Sa inceapa contrazicerile.

Programele le poti instalezi in "C:\"
Doar sa nu faci exces si sa instalezi toate porcariile dp net k atunci o sa vezi cum o sa-ti mearga pc-u si sa lasi un pic de spatiu liber pe partitia respectiva, ceva de genu minim 9Gb sa zicem.
Fundaa! happy