| traceurpkvictor a întrebat:

As vrea sa trec de la Windows 7, 32bit la Windows 7 64bit, dar nu stiu ce ar trebui sa imbunatateasc, sa adaug sau sa schimb! DAU FUNDA!

3 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Numarul de bit inseamna lungimea informatiei (nu viteza). e ca si cum eu iti zic "eu pot sa fac calcule rapide pana la 3 zero-uri", iar tu zici "numai atat? eu pot cu 6 zero-uri". asa e si cu procesoarele. acum exista de 32 de biti (sau x86) care inseamna lungime de 2 la puterea 32, si 64 de biti (sau x64) care inseamna 2 la puterea 64. windows-urile pentru x64 se folosesc pentru aplicatii puternice care au nevoie de x64 (gen editoare video). daca nu ai nevoie iti recomand sa lasi 32 pentru ca nu are rost.

| traceurpkvictor explică (pentru al3xander):

De fapt, exact pentru editor video am nevoie. Eu am doua PC-uri unul de 64bit si acesta de 32bit pe care vreau sa il transform in 64bit. Stiu ca este nevoie de mai multi Gb de RAM, dar nu stiu cat.

| al3xander a răspuns (pentru traceurpkvictor):

Minim 2 GB de RAM pentru windows dar pentru editor cred ca ai avea nevoie de minim 4