| costin007 a întrebat:

as vrea si eu o schema de filtru de bass am o boxa formata din doua difuzoare de 75w 8ohm puse in paralel si nu am suficient bass si vreau sa le fac un filtru pentru mai mult bass

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Http://www.schemeelectronice.com/......ltru-bass/

Aici daca punem http://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/SpeakerCrossover/
Tweeter Impedance: 4 Ohms
Woofer Impedance: 4 Ohms
Frequency: 4000Hz
obtinem la fel o schema simpla de filtru, unde pentru bass se foloseste doar o bobina de 0. 16mH in serie cu difuzorul de bass, iar pentru tweeter un condensator de 10uF.

Filtrul de bass mai atenueaza frecventele medii si inalte de pe difuzorul de bass care sunt redate distorsionat si mai face economie de putere pe frecventele medii si inalte care altfel ar veni pe difuzorul de bass.
Daca se foloseste tweeter cu bobina, (deci nu piezoelectric), condensatorul e necesar pentru a taia frecventele joase de pe tweeter care altfel ar arde bobina tweeterului foarte repede.
Daca se foloseste tweeter piezo, se pune in serie cu tweeterul un rezistor pentru a nu incarca statia pe frecvente foarte inalte unde tweeterul s-ar comporta ca un scurtcircuit.

Se pot cumpara filtre gata facute:
http://www.mivarom.ro/......621-p-4478

Sunetul difuzoarelor bass e foarte slab daca nu sunt puse intr-o cutie corespunzatoare (fie inchisa, fie bass reflex in functie de tipul difuzoarelor).

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Filtrele nu amplifica, ci atenueaza diferite game de frecvente.
Scopul filtrelor este ATENUAREA acelor frecvente care nu se aud sau se aud slab pe un difuzor, dar care il forteaza din punct de vedere electric. Filtrele atenueaza in mica masura si frecventele utile.
Fiecare filtru are menirea de a selecta gama de sunet destinat unui difuzor sau incinta.

In concluzie, folosirea unor filtre VA ATENUA basii.
Pentru a avea basi mai puternici, va trebui sa folosesti o statie de amplificare DEDICATA pentru basi sau sa aenuezi sunetele medii si inalte.

| xerxes1 a răspuns:

Ce diametru au difuzoarele tale?

| costin007 explică (pentru xerxes1):

20 sau 22cm sunt luate de pe 2basii genius 5000

| xerxes1 a răspuns (pentru costin007):

Cand le legi in paralel este esential sa fie +la + si - la - la ambele difuzoare.
Daca la un dif firele vin invers, se va auzi ca din oala fara bas.