| Kadamedo a întrebat:

As vrea si eu sa imi fac un calculator pe piese pentru Gamming cu un buget de 3000 lei. Puteti recomanda o combinatie de componente compatibile intre ele? In general ma intereseaza sursa, placa de baza, placa video si procesorul, dar si restul daca va pricepeti.
Mersi!

Răspuns Câştigător
| XYZ02 a răspuns (pentru EmanuelKant):

Ai facut wishlist-ul asta in bataie de joc?
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2793406/

Ce nu este ok in configuratia ta:

-procesorul, la Ryzen primeste 8 nuclee virtuale si e mai ieftin, acum serios.
-placa de baza, e mult prea scumpa pentru un pc de un buget mai limitat.
-memoria ram este incredibil de scumpa 400ron, cand primesti aceiasi performanta la 250ron?
-placa video, cum ai vazut in acest buget intra un GTX 1060.
Cea mai mare problema din wishlist-ul tau o am cu acel monitor, ce cauta acolo un monitor TN? Exista VA si IPS care sunt mult, mult peste acel TN(Nu a spus ca are nevoie si de monitor)

| EmanuelKant a răspuns (pentru XYZ02):

Lucrezi la pcgarage sau?

| XYZ02 a răspuns (pentru EmanuelKant):

De ce crezi ca lucrez la PcGarage, pentru ca am facut wishlist-ul la ei?
Sunt curios despre acel monitor recomandat de tine, vreau sa te intreb doar de ce ai ales acel model pe TN...

| EmanuelKant a răspuns (pentru XYZ02):

Stiam ca o sa ma intrebi tu, de asta l-am ales.

| XYZ02 a răspuns (pentru EmanuelKant):

Cati ani ai?

6 răspunsuri:
| alexboss2020 a răspuns:

Uite aici http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2793402/
Oricum configuratia asta nu e ok deoarece puteam face una multvmai buna cu procesor ryzen 3 dar nu s-a lansat inca mai sunt 2 zile.Ryzen 3 este quad-core si i3-ul acela este dual-core hyper-threading deci iti dai seama ca ryzen 3 e mult mai ok deoarece o sa te tina mai mult si mai toate jocurile folosesc 4 core-uri nu iti cumpara wishlist-ul facut de mine asteapta inca 2 zile si iti fac unul cu ryzen 3.