| Kadamedo a întrebat:

As vrea si eu sa imi fac un calculator pe piese pentru Gamming cu un buget in jurul sumei de 2000-2500 lei. Puteti recomanda o combinatie de componente compatibile intre ele? Ma intereseaza placa de baza, placa video, procesor, sursa si ramii. La procesor ma gandeam la un i5-7400 sau 7500. Carcasa am un Floston BLUE DEFENDER, Middle tower si HDD Seagate Barracuda Green 1TB, 32MB, SATA2 ST1000DL002.
As mai vrea sa stiu daca firele pentru conectarea HDD-ului si restul vin cu placa de baza la pachet. De asemenea placa video trebuie sa urmaresc ceva pentru a fi compatibila sau nu conteaza?

Multumesc.

1 răspuns:
| crazypop a răspuns:

Placa video ddr5 nVIDIA cea mai buna mi se pare minin 256 bit, 2, 3 gb nu conteaza foarte mult modelul.
Si hdd si ssd fiindaca ssd ajuta la deschiderea calculatorului de 10 milioane de ori mai rapid decat hdd, iar hdd este foarte bun pentru stocare.
I5 oricare dupa generatia a 6 a.
8GB RAM minim.
Carcasa cu racire.
Sursa 600 w minim.
Placa de baza asrock peste 200 lei.