| Valentin_Stefan_1992_Qt7W a întrebat:

Salut tpu.As vrea si eu sa stiu daca schimb placa de baza la calculator se schimba si memoria ram, sau ce sa schimba?

1 răspuns:
| halogen001 a răspuns:

Daca placa de baza noua foloseste acelasi tip de memorie, atunci se poate folosi memoria ram veche. Daca insa placa de baza noua foloseste alt tip de memorie, atunci trebuie cumparata si memorie noua. Exemplu in care trebuie si memorie noua: placa de baza veche foloseste memorie ddr2 iar cea noua ddr3.
Cu speccy http://www.piriform.com/speccy se poate vedea ce model de placa de baza e, se poate cauta dupa numele placii pagina ei pe site-ul producatorului, se pot vedea caracteristicile, tipul de memorie suportat. La fel si la placa noua trebuie vazut ce fel de memorie foloseste.