| ChaosHunt a întrebat:

As vrea si eu sa stiu de ce o memorie RAM DDR2 este aproape dublu la pret mai scumpa decat una DDR3 (care evident e mai noua)

Ma uitam pe EMag, chiar si pe OLX si am observat ca o memorie RAM DDR3 de 8GB 1600MHz cost acat o memorie RAM DDR2 de 2 sau 4 GB 800MHz.

DE CE? De ce ar costa ceva mai prost mai mult ca ceva mai bun? E vreo logica in asta? Sa-mi explice cineva va rog.

3 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Nu stiu, cele DDR2 nu mai sunt asa de utilizate, la fel ca si cele DDR 1. Cam toata lumea are DDR3 acum si fiind cel mai folosit e mai ieftin. Asta e doar opinia mea.

| syd a răspuns:

Nu mai exista cerinta pe piata pentru memorie DDR2, deci este mai greu de obtinut. Asa s-a intamplat si cu memoria DDR cand cea DDR2 era folosita.

| EneCristian a răspuns:

Nu se mai produc omule si sunt greu de gasit in stare buna si neutilizate( procesul lor de fabricatie nu aduce asa multe inovatii si nici profit ca cele ddr3 ) sunt pentru sisteme vintage. Ca si o shelby gt care valoreaza mai mult ca multe masini mai bune de astazi.