| LPCTSTR a întrebat:

Astăzi am dat peste un laptop mai vechiuț (2012), un Asus X54C parcă, însă unele combinații de taste funcționale nu fac nimic, anume cele pentru luminozitate și sunet, cele pentru sleep și oprirea ecranului merg pentru combinațiile Fn+F1/F8.
Am căutat 2 ore soluții, de la "miraculoasele" scamuri de programe care promit că instalează ele driverele până la căutări deșarte pe pagini obscure și/sau care nu aveau vreo treabă cu problema mea.
Asus pretinde că are un utilitar tocmai pentru "problema" asta, însă, ca nu-mi putea fi ziua mai frumoasă, este o aplicație din Windows Store care se instalează numai pe Windows 10... iar eu am 8.1, crying rolling on the floor

Ce pot face? Există programe care pot acționa ele funcțiile de ajustare a luminozității și sunetului prin combinații de taste?
Credeți că reinstalarea sistemului [sau înlocuirea cu Win 10] ar rezolva ceva? Sau este totul in firmware?
De menționat este că în BIOS nu am nicio opțiune pentru tastele funcționale, că nu am niciun serviciu numit "VAIO..." sau altele, că siteul Asus nu îmi da niciun driver specific și că în manualul de utilizare combinațiile sunt listate, deci ar fi trebuit să fie valide.
Pe lângă asta, cum nu cred ca aceste combinatii sunt legate de vreun driver, căci am un alt laptop unde merg combinațiile indiferent de sistemul de operare, am schimbat HDD-urile între laptopuri pentru ca plănuiesc să îl fac pe acesta PC principal, iar reinstalarea și transferul datelor ar dura o eternitate. De asta v-am întrebat dacă reinstalarea ar rezolva ceva.
Nu este o problema atroce, dar vreau să fie totul la punct, funcțional.
Voi cum ați rezolva?

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

"Există programe care pot acționa ele funcțiile de ajustare a luminozității și sunetului prin combinații de taste?".

Da, vezi AutoHotKey. E puțină bătaie de cap până reușești să configurezi scripturile dar cu puțin ajutor de la Sfântul Google reușești.

| LPCTSTR explică (pentru PainTech):

În sfârșit!
Multumesc, voi incerca.

| LPCTSTR explică (pentru PainTech):

Am rezolvat cu niste scripturi, unul care pune un overlay custom si altul care foloseste overlayul default din Windows.
Multumesc!
Ai idee cum pot folosi tasta Fn pentru combinatii? Am cautat mult si nu am gasit vreo metoda.

19 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Windows 8.1, 2020. Dooh! P.S. Ar trebui sa mearga majoritatea tastelor functionale. Mie pe un Asus K70AB - mult mai vechi decat al tau - imi mergeau in Linux Mint fara probleme.

| Frank51 a răspuns:

Reinstalezii sistemul de operare. Gandeste-te ca faci asta doar o data la un interval mare(1-2 ani), si laptop-ul se va misca foarte bine dupa instalare. Recomandarea mea la orice tip de laptop este instalarea unui SSD si macar 8GB ram, este esential. Indiferent ce procesor are, performanta este marita exponential.

Eu aveam tot asa un A52J cu i3 prima generatie, i-am pus SSD si am putut face orice task pe care il face altcineva cu i7 ultima generatie(browsing, multimedia, office, jocuri casual).

| LPCTSTR explică (pentru Frank51):

Nu ma dau in vant dupa SSD-uri cand am HDD-uri ieftine si functionale.
Din nou, pe mine nu ma deranjeaza viteza, eu vreau sa rezolv problema cu combinatiile de taste, caci asta se poate intampla oricarui laptop, incidental vorbind.

| raMLesS a răspuns:

Suntem in 2020, inca mai folosesti laptopuri vechi de 8 ani? laughing laughing laughing

| Algo098 a răspuns:

Poate fi de la drivere. Sunt unele drivere noi de la care lipsesc anumite functii pe care driverele mai vechi le au. Se pot cauta drivere pe site-ul producatorului (Asus) pentru windows 7 / 64 biti.

| Algo098 a răspuns:

Trebuie dezactivata actualizarea driverelor din Windows si instalate drivere mai vechi.

| Algo098 a răspuns:

Pentru hotkeys la Asus e bun "ATKACPI driver and hotkey-related utilities" http://www.asus.com/Laptops/X54C/HelpDesk_Download/

http://dlcdnets.asus.com/......100020.zip

ATKACPI driver e afisat pe pagina daca dau click pe EXPAND ALL +. ATKACPI face sa functioneze bine tasta Fn.
Daca windows-ul pune drivere noi pentru placa video, placa de sunet si touchpad sunt sanse sa nu mearga bine luminozitatea si gesturile pe touchpad. Trebuie incercate si driverele vechi, ca in unele cazuri sunt mai bune decat cele noi.

| LPCTSTR explică (pentru Algo098):

Am cautat in draci driverul ala si nu exista pentru Windows 8.1. Poate exista pentru 7, insa 8.1 x64 nema crying

| Algo098 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Poate merge si pe 8.1 ca la mine merge pe 10.

| Algo098 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Am un x54h si cu driverele noi pentru placa video radeon hd 7470m luminozitatea are doar 2 pozitii: maxim de nu te poti uita la ecran si minim = 0 de nu se vede nimic, adica ledurile backlight oprite complet si atunci pun drivere vechi video si merge bine.

| Algo098 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Asta e de pe DVD-ul lui xg4h http://www.mediafire.com/file/wtaji0s3zm9ns1r/file si cred ca merge mai bine.

| LPCTSTR explică (pentru Algo098):

Nu mai conteaza, am rezolvat cu AutoHotKey.
2 scripturi si multa munca migaloasa pe limbajul lor care nu este nici pe departe vreunul din familia C laughing

| Alverto a răspuns:

Salut
Dacă e din 2012 crede mă că o să îți meargă foarte greu totul, paginile se incarca foarte greu (și cu interentul full) programele la fel... Am unul din 2015-2016, merge foarte greu, ce sa mai vorbim despre cel din 2012? Îți recomand să nu îți pierzi timpul, sunt făcute ca după ceva ani sa nu mai funcționeze bune

| LPCTSTR explică (pentru Alverto):

Al meu Lenovo Z560 merge si acum, facut in 2011, si nu vad schimbari in performanta.
In fond, ce relevanta are anul de fabricatie? Cum rezolv cu combinatiile de taste?

| GopnikulBogdan a răspuns:

Dacă nu merge combinația de FN, atunci trebuie să apeși pe tastă fără.
E o chestie din BIOS care trebuie să fie rezolvată.
Dacă merge greu pe Windows poți să încerci LinuxMint direct de pe USB sau ceva Linux Distro.
Succes și ai grijă să nu îți ștergi fișierele importante.
Dacă ai AMD recomand 100% Linux Mint.

| LPCTSTR explică (pentru GopnikulBogdan):

Am incercat si fara Fn, oamenii spuneau ca F11 si F12 trebuie testate inainte, ca este nu stiu ce bug in Windows.
Am spus si mai sus, in BIOS nu am nimic.

| FabricantDeGunoi a răspuns:

Dai un format complet