| anonim_4396 a întrebat:

astazi am incercat sa instalez un OS pe calculator, am sters toate fisierele de pe disk, am dat sa instalez acel os si am primit eroare la 80%, dupa am incercat niste setari, am schimbat diskul in gpt, am dat clean si am restartat pc-ul. Dupa a aparut mesajul reboot and select proper boot device etc. Credeti-ma ca am incercat toate solutiile posibile, sa schimb ordinea pentru boot, sa pun hard diskul pe primul loc, usb-ul pe care am os-ul si nu am reusit. Imi apare mereu acel reboot and select proper boot device si nu stiu ce sa-i fac. Tin sa mentionez ca am msi military class 4 ca bios, desi nu gasesc nicio varianta sa-l fac sa mearga sau sa booteze de pe usb.

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a putea boot-a de pe stick, intai trebzuie sa se vada stick-ul in BIOS.
Daca stick-ul este vizibl in BIOS, atunci trebuie sa fie formatat FAT32 si sa fie preparat boot-abil (din imaginea ISO, cu ajutorul unui program specializat (de exemplu RUFUS) pe format compatibil cu BIOS/UEFI. Prepararea stick-ului boot-abil se poate face si incerca si pe un alt calculator.

| leninsgradon a răspuns (pentru Bula):

Pe acel stick am incercat sa instalez dar mi-a dat eroare de la windows, pentru ca nu erau toate fisierele in el sau era corupt ca l-am luat piratat, si dupa cum am zis, dupa ce am schimbat in cmd, in setup ul de la windows, disk ul in format gpt, nu s-a mai bootat in niciun fel pur si simplu imi arata acea imagine cu "reboot and select proper boot device", ma gandesc ca o fi o eroare de la hdd sau s o fi bulit, desi nu cred, pentru ca inainte sa schimb setarile in cmd pornea si se boota foarte usor pe stick.

| leninsgradon a răspuns (pentru Bula):

Si modelul stick ului se vede destul de clae, pur si simplu nu il booteaza., nici macar hdd ul, sa mi arate imaginea aia cu select os, sau install os

| Bula a răspuns (pentru leninsgradon):

Kit-ul pe stick trebuie preparat pentru mod MBR, in format FAT32.
Trebuie sa ai un fisier ISO fara erori (trebuie testata cu cifra de control, daca exista pe site! ).
Pentru a crea kit-ul boot-abil foloseste programul RUFUS.

In BIOS se vede stick-ul? Se recunoaste?

| leninsgradon a răspuns (pentru Bula):

Da, recunoaste tot

| Bula a răspuns (pentru leninsgradon):

In acest caz, ori fisierul ISO este defect, ori nu este preparat boot-abil in mod compatibil cu BIOS-ul.
Fa cum am descris inainte, mai sus!

| leninsgradon a răspuns (pentru Bula):

Pai si mna, daca nu am sistem de operare pe care sa bootez stick ul ce fac? Ca am sters tot de pe disk ca sa instalez win ul

| Bula a răspuns (pentru leninsgradon):

Ti-am scris, dar nu stii sa citesti: prepari stick-ul pe un alt calculator. tongue

| leninsgradon a răspuns (pentru Bula):

Pai ti am zis ca nu am alt pc dar nu stii sa citesti, las ca rezolv eu

| Bula a răspuns (pentru leninsgradon):

De citit stiu, mai bine ca tine. tongue

Apelezi la un prieten...
La asta m-am gandit.

| PainTech a răspuns:

Imaginea de pe stick sigur e buna?

| leninsgradon a răspuns (pentru PainTech):

Da, pur si simplu nu vrea sa booteze nimic in niciun mod, fie uefi sau legacy+uefi, cablurile la hdd sunt conectate, el ruleaza dar dupa cum am zis, nu vrea sa booteze in niciun fel

| leninsgradon a răspuns (pentru leninsgradon):

Toate astea au inceput dupa ce i-am dat eu diskpart clean si l-am pus pe gpt cand eram in setup ul de la windows 10, incercand sa rezolv eroarea aia care mi o dadea la 80%

| leninsgradon a răspuns (pentru leninsgradon):

Am restaurat setarile din bios la default, nimic, am cautat pe google Youtube, nu stiu cum sa o rezolv

Răspuns utilizator avertizat