| Stefancalin1997 a întrebat:

astazi au venit niste domni de la compania de energie electrica pentru a monta un contor electronic din acela nou fiindca eu aveam un model mai vechi de acum 9 ani, problema e ca nu stiu cum sa citesc consumul de kw, mentionez ca este de la firma AEM, furnizorul meu de energie este E-on moldova, niste raspunsuri mi-ar fi de folos, funda.

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Suna la ei, ce ai de pierdut...

| Ykuzo a răspuns:

Unitatea de măsură este kWh. Aștepți până scrie în partea dreaptă a cifrelor această unitate. Am văzut ca cei de la lumină apasă pe un buton (negru sau roșu, nu mai știu exact). Poate merge această variantă.

| Stefancalin1997 explică (pentru Ykuzo):

Pai acolo unde scrie kwh, mi-a aparut 240 si dupa 10 300 kwh si o tine asa incontinuu la 300.

| Ykuzo a răspuns (pentru Stefancalin1997):

Așteaptă o zi să mai crească consumul și te uiți iară. Bănuiesc că nu o să se schimbe amândouă sau dacă o fac o să fie într-o manieră constantă. Bănuiesc că prima valoare (240) este cea corectă.

| Stefancalin1997 explică (pentru Ykuzo):

Pai da dar 240 ce inseamna W sau kwh?

| Ykuzo a răspuns (pentru Stefancalin1997):

KWh cred. Uite un site care te poate ajuta: http://aem.ro/contoare-de-electricitate/

| lpavel a răspuns:

Mergi pe site-ul E-on si vei gasi explicatii complete!

| LinxCont a răspuns:

Cand apare scris kwh dupa numar, atunci e indexul care trebuie citit.