| anonim_4396 a întrebat:

astăzi îmi porni PC-ul, bootă în Windows, iar apoi aprinsăi monitorul și ce văd? Ecran negru, cu o bandă verticală groasă, undeva între mijloc și dreapta, de culoare gri cu câțiva pixeli "stropiți" ca niște fulgi de culori aleatorii. Apăs pe power și aud din HDD cum Windows se oprește(eu pot recunoaște dacă Windows face shutdown din sunetele HDD-ului). Bun, repornesc, se vede normal numai că văd niște "flicăreli" ale luminozității unde a fost banda data trecută. Mișc de cablu și-l verific(HDMI), nimic. Iarăși închid și bootez într-un linux cu drivere de nVidia(placa mea video). Perfect normal. La loc în Windows, iară normal. Ce-a fost? Menționez că am placa Gigabite GTX 750 Ti OC da n-am activat vr-un OC.

1 răspuns:
| Ironwin a răspuns:

Sigur de la placa video/cablu, acum ce a fost este greu de spus fara un raport amanuntit, poate ai contactele un pic oxidate si rezolvi prin inlocuire/curatare cablu HDMI. Oricum sunt sanse mari sa se repete fenomenul si atunci o sa vezi mai multe, nu curata/scoate cablul HDMI cu pc-ul pornit.