| GoodLuck15 a întrebat:

Astazi ma jucam Mortal Kombat X,eram aproape de finalul jocului cand deodata mi s-a blocat si si nu am mai putut face absolut nimic decat sa scting calculatorul.
Dupa ce l-am reaprins, am observat ca nu aveam semnal pe monitor si am crezut ca s-a stricat placa video desii e 1060 si are si garantie valabila pana in iulie.
Ok dupa vreo 20 de minute incerc sa aprind iarasi calculatorul si vad ca totul merge perfect.Intrebarea mea este, de la ce a facut asa? Imi e teama ca voi mai patii inca o data si sa stiu macar ce componenta cauzeaza acest blocaj?

1 răspuns:
| ThereIsNoOne a răspuns:

Întreruperile bruste sau blocările pot fi cauzate de mai multe probleme, și identificarea exactă a motivului poate necesita investigație suplimentară. Există câteva motive posibile pentru această situație:

Supraîncălzirea componentelor: Uneori, jocurile intense pot duce la supraîncălzirea plăcii video sau a procesorului. Aceasta poate duce la blocarea sau oprirea bruscă a sistemului pentru a preveni daunele. Verifică ventilatoarele și asigură-te că sunt funcționale pentru a menține temperaturile la niveluri sigure.

Driver-ele plăcii video: Driver-ele învechite sau corupte pot duce la probleme în timpul rulării jocurilor, determinând blocarea sistemului. Actualizarea sau reinstalarea driver-elor pentru placa video poate ajuta la rezolvarea problemelor legate de compatibilitate.

Probleme de alimentare: Uneori, problemele cu sursa de alimentare sau distribuția acesteia pot duce la întreruperi ale sistemului. Verifică dacă cablurile de alimentare sunt bine conectate și funcționează corect.

Probleme software: În unele cazuri, anumite programe sau malware-uri pot afecta performanța sistemului și pot duce la blocări. Asigură-te că sistemul tău are un software antivirus actualizat și rulează în mod corespunzător.

Dacă problema persistă sau se repetă, ar fi bine să contactezi suportul tehnic sau să duci calculatorul la un specialist pentru o diagnosticare mai detaliată. De asemenea, dacă ai garanție, poți considera să contactezi producătorul sau să mergi la locul unde ai cumpărat placa video pentru a obține asistență suplimentară.